06 Eylül 2018 12:12

Cumhuriyet'e Paradise Papers tazminatı için mahkemeden karar

Cumhuriyet'te yayınlanan Paradise Papers haberi nedeniyle Binali Yıldırım ve oğullarının tazminat davasında ceza davasının beklenmesi kararlaştırıldı.

Görsel: Cumhuriyet

Paylaş

Cumhuriyet gazetesi finans editörü ve muhabiri Pelin Ünker ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç hakkında, Paradise Papers haberleri nedeniyle açılan davanın ikinci duruşması bugün görüldü. Mahkeme tazminat talebiyle ilgili karar için ceza davalarının sonucunun beklenmesine karar verdi. Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan Paradise Papers haberleri nedeniyle eski Başbakan Binali Yıldırım ve oğulları tarafından 500 bin liralık tazminat davası açılmıştı.

Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada tarafları avukatları temsil etti. İlk duruşması 17 Temmuz’da gerçekleştirilen davayla ilgili olarak mahkeme ceza davalarının olduğunu hatırlattı ve ceza davalarının sonucunun beklenmesine karar verdi.

CEZA DAVALARININ SONUCU BEKLENECEK

"Görülen dava manevi tazminat davası olup, aynı yayın ile ilgili şikayetler üzerine açılmış davalar ve başlatılan soruşturmalar mevcuttur. HMK 165/1 maddesi gereğince dosyanın duruşmadan çekilmesine, ceza davalarının sonuçlarının beklenmesine karar verildi" denildi.

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU (HMK) 165/1 MADDESİ ŞÖYLE

(1) Bir davada hüküm verilebilmesi, başka bir davaya, idari makamın tespitine yahut dava konusuyla ilgili bir hukuki ilişkinin mevcut olup olmadığına kısmen veya tamamen bağlı ise mahkemece o davanın sonuçlanmasına veya idari makamın kararına kadar yargılama bekletilebilir.

(2) Bir davanın incelenmesi ve sonuçlandırılması başka bir davanın veya idari makamın çözümüne bağlı ise mahkeme, ilgili tarafa görevli mahkemeye veya idari makama başvurması için uygun bir süre verir. Bu süre içinde görevli mahkemeye veya idari makama başvurulmadığı takdirde, ilgili taraf bu husustaki iddiasından vazgeçmiş sayılarak esas dava hakkında karar verilir.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üçlü zirveye kimler katılıyor, İdlib’te kim neyi savunuyor?

SONRAKİ HABER

Kim için bilim?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...