05 Eylül 2018 20:41
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Eylül 2018 20:42

Finlandiya Gerçek Komisyonu Samilere asimilasyonu araştıracak

Finlandiya’da Samilere yönelik asimilasyon ve ırkçılığı araştırmak üzere ‘Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu’ kurulacak.

Finlandiya Gerçek Komisyonu Samilere asimilasyonu araştıracak

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya Hükümeti, Samilere yönelik asimilasyon ve ırkçılığı araştırmak için bir ‘Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu’ oluşturmayı kararlaştırdı. Bu amaçla önümüzdeki yılın bütçesinde 1.5 milyon avro kaynak ayırdı.

Adalet Bakanlığının demokrasi, dil ve temel haklardan sorumlu şefi Johanna Suurpää, Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’ye “Sürecin planlamasını ve hazırlığını yapıyoruz. Ama komisyonun ne zaman kurulacağı ve kaç kişiden oluşacağını henüz bilmiyoruz” dedi.

PSİKOLOJİK YARDIM

Başka ülkelerde yerli halklar için kurulan komisyonların bilgi toplamada kullandıkları yöntemleri ve yaptıkları psikolojik yardımları incelediklerini söyleyen Suurpää, komisyon kurulmadan hemen psikolojik yardım çalışmalara başlayabileceklerini belirtti.

Suurpää, hükümetin ayırdığı 1.5 milyon avronun geçmişte olanların araştırılması için başlatılacak uzun bir sürecin başlangıcı olduğunu dikkat çektikten sonra “İlk önce gerçekleri bilmemiz gerekir. Doğal olarak gerçeklerin ne olduğunu bilmek güç. Doğal olarak bireylerin kendi kişisel gerçeklerinden başlayacağız” dedi.

Hükümetin görevlendirdiği uzmanlar, ön hazırlık yapmak için 300 Sami ile görüşerek komisyondan beklentilerini sordu. Komisyonun hazırlayacağı raporda Samilerin karşı karşıya kaldıkları fiziki, psikolojik ve cinsel şiddet hakkındaki anlatımlarıyla ve Finlileştirilmek için zorla yatılı okullara yerleştirilen Sami çocukların yaşadıkları travmaların yer alması bekleniyor.

YATILI OKULLAR TRAVMAYA NEDEN OLDU

Farklı insanların farklı deneyimleri olduğunu söyleyen  Johanna Suurpää, “6-7 yaşlarında çocukların zorla yatılı okullara gönderilmeleri ve kendi dillerini konuşamamaları inanılmaz ölçüde travmatik. Bu, tüm Sami halkında kollektif bir travmaya neden oldu” dedi.

Sami Parlamentosu, Finlandiya devletinin Samilere yönelik baskı ve saldırılarının araştırılması için bir ‘Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu’ kurulması talebini pek çok kez gündeme getirmişti.

Samiler, hükümetin bir komisyon oluşturma kararı almasını olumlu bulmakla birlikte Finlandiya devletinin “kendini temize çıkarabileceği” kaygısını taşıyor.

DEVLET ÖZÜR DİLEMELİ

Suoma Sami Nuorat (Finlandiya Genç Samiler Derneği) Başkanı Petra Laiti, sorunun tarihi sorumluluktan kurtulmak olmadığının anlaşılması gerektiğini, devletin Samilerden özür dileyerek çalışmalara başlaması, devlet ile Samiler arasındaki ilişkiyi araştırması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Ukrayna’da parlamento başkanı, Hitler için ‘en büyük demokrat’ dedi

SONRAKİ HABER

'FETÖ'nün TSK yapılanması soruşturmasında 16 asker tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa