05 Eylül 2018 20:17

Libya’da ateşkes anlaşması imzalandı

Libya’da yaklaşık 10 ündür devam eden çatışmalar BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame himayesinde imzalanan ateşkesle sonlandı.

Fotoğraf: Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License, Version 1.2)

Paylaş

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), yaklaşık on gündür çatışmalara sahne olan Trablus’ta ateşkes anlaşması imzalandığını duyurdu.

UNSMIL’in, sosyal medya hesabı Twitter’dan yapılan açıklamada, BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame himayesinde Trablus’ta ateşkes sağlandığı belirtildi. Paylaşımda, “Saldırıları sonlandırmak, sivillerin korunması, özel ve kamu mülklerinin muhafazası, Uluslararası Mitiga Havalimanı’nda uçuşların yeniden başlaması için ateşkes anlaşması imzalandı” ifadelerine yer verildi.

KİMİN İMZALADIĞI AÇIKLANMADI

Anlaşmanın hangi taraflar arasında imzalandığına ilişkin bilgi verilmezken, UNSMIL’den gün içerisinde yapılan açıklamada, başkent Trablus’taki güvenlik durumunu tartışmak üzere Selame’nin katılımıyla Zaviye kentinde bir toplantı düzenlendiği duyurulmuştu.Söz konusu toplantıda Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı Başkanlık Konseyi üyeleri, İçişleri Bakanı, askeri yetkililer ile Trablus’ta bulunan çeşitli silahlı grupların liderlerinin yer aldığı aktarılmıştı.

UNSMIL tarafından yayımlanan bir diğer açıklamada, BM Libya Özel Temsilcisi Selame’nin, “Trablus’taki mevcut duruma ilişkin toplantı, kentteki tüm sorunları çözüme kavuşturmayı hedeflemiyor. Bu toplantı, problemleri çözmek adına uygun çerçeveyi belirlemek için çalışmaya başlamayı amaçlıyor” şeklindeki ifadesine yer verildi.

UMH’ye bağlı İçişleri Bakanı Abdusselam Aşur, geçen cumartesi de UNSMIL ve ulusal uzlaşı komitelerinin harcadığı yoğun çabalar neticesinde, Trablus’ta ateşkes ilan edildiğini duyurmuş ancak, çatışmalar devam etmişti.

TRABLUS’TAKİ ÇATIŞMALAR

Libya’nın başkenti Trablus, yaklaşık on gündür UMH’ye bağlı tugaylar arasında ağır silahların da kullanıldığı çatışmalara sahne oluyor.

Bu oluşumlardan UMH’ye bağlı olduğu belirtilen Terhune Yedinci Tugayı, başkenti milislerden temizlemeye çalıştığını ileri sürerken, çatışmanın diğer tarafları ise söz konusu tugayın, Trablus’taki konuşlanma noktaları başta olmak üzere nüfuz ve ekonomik güç sağlamayı hedeflediğini iddia ediyor.

UMH ise Terhune Yedinci Tugayı’nı geçen nisan ayında feshettiğini ve kendisine bağlı olmadığını belirtiyor.

10 GÜNDE 61 KİŞİ ÖLDÜ

UMH Başkanlık Konseyi, kentteki çatışmalar nedeniyle önceki gün başkent ve çevresinde olağanüstü hal ilan etmiş, geçen cuma günü ise Trablus’taki Uluslararası Mitiga Havalimanı’nda uçuşlar askıya alınmıştı.

Libya Temsilciler Meclisi (TM) ise yapılması planlanan anayasa referandumu yasa tasarısı oylamasını, başkent Trablus’taki çatışmalar nedeniyle ertelediğini duyurmuştu. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Faili meçhul: Gazeteci cinayetlerinde cezasızlıkla mücadele’ paneli

SONRAKİ HABER

Türkiye'den 6 AB ülkesinin vatandaşlarına vize muafiyeti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...