05 Eylül 2018 19:36
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Eylül 2018 19:39

WHO: Düzenli egzersiz yapmayanlarda kanser ve kalp krizi riski artıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün öncülük ettiği bir araştırmaya göre hareketsizlik nedeniyle kanser ve kalp krizi riski artıyor.

WHO: Düzenli egzersiz yapmayanlarda kanser ve kalp krizi riski artıyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hareketsizliğin dünyada her dört kişiden birinin sağlığını riske attığını duyurdu. WHO’ya göre dünya genelinde bir buçuk milyara yakın yetişkin fiziksel olarak yeterince aktif olmadıkları için ölebilir.

Sağlık Örgütü’nün öncülük ettiği ve Lancet Global Health dergisinde yayımlanan araştırma, yaklaşık iki milyon katılımcıdan toplanan verilerle yapıldı. Araştırmaya göre 2001 ila 2016 yılları arasında egzersiz yapanların sayısında az da olsa artış görülüyor.

BBC’nin haberine göre, WHO, yeterince spor ve egzersiz yapmayanlarda kalp krizi, demans, kanser, Tip 2 diyabet hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı uyarısında bulundu.

HAFTADA EN AZ 150 DAKİKA EGZERSİZ YAPILMALI

Dünya genelinde 2016 yılında her üç kadından biri ve her dört erkekten biri sağlıklı görülen fiziksel aktivite seviyesine ulaşamadı. Uzmanlar haftada en az 150 dakika veya yoğun bir program ise haftada en az 75 dakika egzersiz yapılması tavsiyesinde bulunuyor. Kuveyt, Suudi Arabistan ve Irak, yetişkin nüfusun yüzde 50’den fazlasının hareketsiz bir yaşam sürdüğü ve hastalıklara yakalanma riskinin de en yüksek olduğu ülkeler arasında yer aldı.

ABD’de yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı yeterli oranda egzersiz yapmıyor. Bu oran İngiltere’de yüzde 36, Çin’de yüzde 14.

Araştırmada fiziksel aktiviteleri artırmanın kas yapısını, kalbi ve nefes alıp vermeyi geliştirdiği, kemikleri güçlendirdiği ve hipertansiyon, kalp krizi, felç, diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini de düşürdüğü görüldü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde yangın

SONRAKİ HABER

Libya'da çatışmaları takip eden eden gazeteci hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa