05 Eylül 2018 18:03
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Eylül 2018 20:06

Evrensel ve Cumhuriyet'in davaları yarın görülecek

Evrensel'e 'süreli yayında kimliğin açıklanması' suçlamasıyla, Cumhuriyet gazetesine Paradise Papers haberi nedeniyle açılan davalar yarın görülecek.

Evrensel ve Cumhuriyet'in davaları yarın görülecek

Fotoğraf: TGS

Paylaş

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat'a"süreli yayınlarda kimliğin açıklanması” suçlamasıyla açılan davanın duruşması ve Cumhuriyet Gazetesi Finans Editörü ve Muhabiri Pelin Ünker ile Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç hakkında 'Paradise Papers'haberi nedeniyle açılan davanın duruşması yarın görülecek.

POLAT'IN DURUŞMASI 10.50'DE ÇAĞLAYAN'DA

Fotoğraf: Evrensel

Fatih Polat, Sorumlu Yazişleri Müdürü olduğu dönemde, "süreli yayınlarda kimliğin açıklanması” suçlamasıyla açılan dava kapsamında 2013’te 10 bin lira para cezasına çarptırılmış, mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, denetim süresinde başka bir suçtan cezası kesinleşen Polat hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını esas üzerinden ele alarak yeniden yargılaması yarın devam edecek. Duruşma, 10.50’de Çağlayan’da bulunan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

NE OLMUŞTU?

“Lise öğrencisine ders ortasında gözaltı” başlıklı haberin yayınlandığı 23 Mayıs 2012 tarihinde Evrensel'in Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan Polat, “18 yaşından küçük suç failinin kimliğini açıklayacak ve tanınmasına yol açacak şekilde yayın yapması” gerekçe gösterilerek yargılanmıştı. Haberde, Kars’ta bir davadan dolayı hakkında yakalama kararı çıkartılan lise öğrencisi A.M’nin, okuduğu lisede ders ortasında polisler tarafından gözaltına alınması konu ediliyordu.

ÜNKER VE ERİNÇ'İN DURUŞMASINDA KARAR ÇIKMASI BEKLENİYOR

Fotoğraf: DHA

Cumhuriyet Gazetesi Finans Editörü ve Muhabiri Pelin Ünker ile Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç hakkında 'Paradise Papers' (Cennet Belgeleri) haberleri nedeniyle eski Başbakan Binali Yıldırım ve oğullarınca açılan 500 bin TL’lik tazminat davasının ikinci duruşması yarın görülecek.

İstanbul Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek duruşmada karar verilmesi bekleniyor. Önceki duruşmada, Davacı Binali Yıldırım ve oğullarının avukatı Tuba Kılıç, söz konusu haberlerde iftira, karalama ve yıpratma unsurlarının bulunduğunu belirtmiş, Pelin Ünker’in avukatı Abbas Yalçın ise tüm iddiaları inceleyip yazılı olarak beyanlarını sunacaklarını söylemişti. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Barış akademisyenlerinin beraat talebine yine ret

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa