05 Eylül 2018 17:23

9 aydır tutuklu yargılanan Berkay Ustabaş yine tahliye edilmedi

Berkin Elvan'ın cenazesine katıldığı için yaklaşık 9 aydır tutuklu yargılanan Berkay Ustabaş yine tahliye edilmedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme bunların hareketlerine katılma”, “Toplantı veya yürüyüşlere silahla katılma” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarıyla 9 aydır tutuklu yargılanan Berkay Ustabaş, üçüncü duruşmada da tahliye edilmedi.  

Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın 19 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Kırıkkale F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Ustabaş, önceki iki duruşmada olduğu gibi bu duruşmaya da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) ile bağlandı.

Ustabaş, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle 9 aydır tutuklu yargılanıyor. Ustabaş’ın yanı sıra Adil Kayam ve Ali Olcayto Öğretmen’in de tutuklu yargılandığı dosyada sanıklardan Özgür Arslan ile Helin Bölek de başka suçtan tutuklu yargılanıyor. 

DURUŞMA SALONUNA ÇEVİK KUVVET EKİPLERİ YIĞILDI

Mahkeme başkanının talimatı ile duruşma salonuna çevik kuvvet ekipleri alındı. 30 kişilik salonda iki taraflı izleyici bölümünün ön sıraları çevik kuvvet ekiplerine ayrıldı. Duruşmayı izlemeye gelen tutuklu yakınlarından birçoğu duruşma salonuna giremedi. Duruşmayı izleyenler arasında HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Serpil Kemalbay, CHP Milletvekili Ali Şeker ile ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş gibi siyasiler de vardı. 

MAHKEME BAŞKANI SANIK AVUKATINI SALONDAN ÇIKARDI

Duruşmada ilk olarak tutuklu sanık Helin Bölek’e söz verildi. Bölek savunmasında Berkin Elvan’ın cenazesine katılmanın suç olmadığını belirterek, “Berkin Elvan devletin talimatıyla öldürülmüş bir çocuk” ifadesini kullandı. Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, Bölek’i “Şu an suç işliyorsunuz” diye uyardıktan sonra duruşma zaptına, “Bölek’e devleti suçlayıcı şekilde konuşmaması için uyarı yapıldı” ifadesini yazdırdı. Avukat Çiğdem Akbulut da itiraz ederek zapta müvekkilinin sözünün de geçirilmesini istedi ve SEGBİS kaydı yapılmasını talep etti. Mahkeme Başkanı Gürlek, Akbulut’u izinsiz konuşmaması konusunda uyardı. Akbulut, mahkeme başkanının usulsüz davrandığını belirterek itirazda bulunmaya devam etti. Mahkeme Başkanı Gürlek, bir ara karar oluşturarak Akbulut’un duruşma salonundan çıkarılmasına karar verdi. Akbulut ile birlikte diğer avukatların da itiraz etmesi sonucu Mahkeme Başkanı Gürlek, kolluk görevlilerine Akbulut’u çıkarmaları için emir verdi. Avukat Akbulut, “Dışarı çıkmayacağım, size sadece SEGBİS’i açmanızı söyledim. Benim neye itiraz ettiğimi de yazın, çıkacağım. Müvekkilime ‘devleti suçlayıcı isnatlarda bulundu’ diye zapta geçirdiğiniz kelimeyi de zapta geçirin” dedi. Tartışmanın ardından Mahkeme Başkanı Gürlek duruşmaya ara verdi. 

AVUKATLAR DURUŞMAYA GİRMEDİ

Aranın ardından Avukat Çiğdem Akbulut salona alınmadı. Bunun üzerine Bölek, “Avukatım salonda bulunmadığı için savunmama devam etmek istemiyorum” dedi. Bu sırada söz alan Avukat Erman Öztürk, “Meslektaşım Çiğdem Akbulut söz almak için ayağa kalktı ve siz heyet olarak da değil kendi başınıza karar alarak meslektaşımızı salondan çıkardınız. Diğer avukat arkadaşlar da yapılan davranışı etik bulmadılar ve bu duruşmada bulunamayacaklarını söylediler. Ben tüm sanıklar adına tahliye talebinde bulunacağım” dedi.

Tutuklu sanıklardan Özgür Arslan, Berkin Elvan’ın akrabası olduğunu ve bu nedenle cenazesine katıldığını söyledi. Sanıklardan Ali Olcayto Öğretmen ve Adil Kayam, bir diyecekleri olmadığını beyan etti. 

‘HANGİ SOMUT GEREKÇEYLE TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI VERDİNİZ?’

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Berkay Ustabaş, savunmasında “Üç duruşmadır bu mahkemenin siyasi olduğunu ve sizin siyasi bir şekilde hareket ettiğinizi söylüyorum. İlk celsede tutukluluk gerekçem için ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ olarak yazılmış. Ancak ne polis fezlekesinde ne de savcılık tarafından hazırlanan iddianamede böyle bir isnat yoktur” dedi.

İddianamede tarafına yöneltilen suçlamaların tamamının soyut gerekçelere dayanan ve belirsiz şekilde toplanan delillerden ibaret olduğunu ifade eden Ustabaş, “İddianamede delil sunulan görüntü kayıtlarında Adil Kayam ile yan yana olmadığımız ortada. Mahkemeniz hangi somut gerekçeyi dayanarak göstererek ikimizin yan yana ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ sloganını attığımızı yazmış ve bu sloganı tutukluluğumuza gerekçe yapmış? Polis fezlekesinde yüz bin kişinin ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ sloganı attığı yazılmış. Yüz bin kişiden iki kişi, yani Adil ile ben bu dosyaya sanık oluyor ve tutukluluğumuzun devamına karar veriliyor” diye konuştu.

Berkin Elvan cenazesine katıldığını ancak hiçbir slogan atmadığının altını çizen Ustabaş, “Dahası somut delil olmamasına rağmen bu slogan ile örgüt üyeliği ile suçlanıyorum. ‘Devrim şehitleri ölümsüz' sloganı atmadım, kaldı ki bu slogan suç isnadı teşkil edemez” dedi. 

‘TUTUKLU KALMAM İÇİN YETERLİ DELİL YOK’

SEGBİS ile ifade vermenin zorluğunu dile getiren Ustabaş, “Üç duruşma oldu savcıyı göremiyorum” dedi. Mahkeme Başkanı Gürlek, “Duruşma savcısı burada şu an” diye yanıt verdi. Ustabaş, “İşte SEGBİS’in azizliği bu, göremiyorum” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Gürlek, “Savcı beyi zumlayın” dedi.

Ustabaş savunmasının devamında şöyle konuştu: Bu dosya yeterli olmamış ki İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığım diğer dosyaya başvurmuş mahkeme. Ancak kötü haber, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyamda hakkımda örgüt üyeliği suçu yok. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın iddianamesini hazırlayan Savcı Muammer Akkaş, 17/25 Aralık soruşturmasını da yürüten savcıdır. Bu soruşturmadan herhangi tedbir dahi olmadan serbest bırakıldım. O iddianameyi göz önüne alarak 'Terörden yargılanmış, tutuklu tutalım' diyosunuz. 5 sene geçti üzerinden ve ben hala buradayım. O sürede üniversite okudum. Şu an yargılandığım davanın soruşturmasında kalktım, savcının ayağına gittim. İki tutukluğa devam kararında da gözaltına alındığım yazıldı ama gözaltına alınmadım. Hakkımda hazırlanan iddianame kaçmadığımın ve delil karartmadığımın delilidir. Tutukluluk devam kararı için yeterli delil yoktur. Devletin bütün kademeleri mahkemelerin tutukluluk kararlarına isyan ediyor. Daha dün Cumhurbaşkanı, ‘Cezaevlerinin doluluğunu kabul ediyorum, bu böyle gitmeyecek diye umut ediyorum’ dedi. Sizin verdiğiniz hatalı ve gereksiz tutukluluğa devam kararları ile doldu cezaevleri.

Ustabaş, SEGBİS ile sağlıklı ve nitelikli savunma yapamadığını, adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirterek tahliyesini talep etti.

{360440}}

AVUKAT ÖZTÜRK, MAHKEME HEYETİNİN REDDİNİ TALEP ETTİ

Avukat Erman Öztürk savunmasına şu sözlerle başladı: Hak yerini bulsun diye savunma yapacağım. Çünkü üç duruşmadır sözüm kesilmeden bir kez dinlendiğimi hatırlamıyorum.

Avukat Öztürk, Berkin Elvan'ın cenazesinin olduğu güne ait gazete küpürlerini göstererek "O günün atmosferini anlamanız için gazete küpürlerini mahkemeye sunuyorum" dedi ve şöyle devam etti: Gazetelerden de anlaşılacağı üzere cenazeye 2 milyon insan katılmıştır. Dosyada 3 tutuklu sanık var. 9 aydır tutuklular ancak mahkemenizin oluşturduğu gerekçe her duruşmada değişiyor.

Berkay Ustabaş için savunma yapan Öztürk, “Bu dosyada tutuklamaya yeterli delil çıkmadığı için mi öbürüne gidiliyor? Berkay, 5 yılda hiçbir yere gitmemiş, bu dosyada da kaçmamış, kendi ayağıyla ifadeye gelmiştir. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde davası var dediğiniz dosyayı yürüten savcı, firari Muammer Akkaş. Onun iddianamesinden bu dosyaya tutuklama gerekçesi yapıyorsunuz" dedi. Öztürk tutuklama gerekçesi olan "Devrim şehitleri ölümsüzdür" sloganının ise Anayasa'nın 25. ve 26. maddeleri uyarınca ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.

Öztürk, mahkemeye firari savcı Muammer Akkaş’ın durumuna ilişkin de gazete küpürleri sundu: Bu önünüzdeki dosya da FETÖ’den ihraç edilen ve tutuklanan polislerin hazırladığı fezleke. Bu dosyada gerekçe bulup öbürüne gidiyorsunuz, iki dosya da ihraç edilen, tutuklanan insanların hazırladığı dosyalar.

Tüm tutuklu sanıkların tahliyesini isteyen Öztürk, mahkemenin tarafsız olmadığını belirterek CMK 25. maddesi uyarınca mahkeme heyetinin reddini talep etti. 

DURUŞMA 1 KASIM’A ERTELENDİ

Savunmaların ardından duruşma savcısı ara mütalaasını sundu. Savcı, isnat edilen suçun vasıf ve mahiyetinin değişmediğini belirterek sanıkların tutukluluklarının devamını istedi. Mahkeme ara kararında, Berkay Ustabaş, Adil Kayam ve Ali Olcayto Öğretmen’in Berkin Elvan’ın cenazesine katılarak "Devrim şehitleri ölümsüzdür" sloganı attıklarına ilişkin tespit bulunduğunu, Ustabaş’ın İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde süren davasında da "Örgüt üyeliği" suçlamasıyla yargılandığını hatırlatarak sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutukluluklarının devamına hükmetti. Mahkeme, Ustabaş’ın talebine rağmen bir sonraki celseye de SEGBİS ile katılmasına karar verdi. Reddi hakim talebini incelenmek üzere İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine gönderen mahkeme, bir sonraki duruşmayı 1 Kasım’a erteledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İhracat bedelini Türkiye’ye getirme zorunluluğu

SONRAKİ HABER

Hamas, Trump'ın "Ortadoğu Planı"na karşı çıkacaklarını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...