05 Eylül 2018 14:02
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Eylül 2018 14:25

Okul servislerine sensörlü koltuk zorunluluğu 1 yıl ertelendi

Ölümlü kazaların ardından gündeme gelen öğrenci servilerine dair önlemleri alma zorunluluğu 1 yıl ertelendi.

Okul servislerine sensörlü koltuk zorunluluğu 1 yıl ertelendi

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Okul servis araçlarında yaşanan ölümlü kazaların ardından gündeme gelen her öğrenci için  'oturmaya dayalı koltuk sensörü', 'üç nokta emniyet kemeri' ve 'her koltuğu görecek şekilde kamera ile internet sistemlerinin' zorunlu hale getirilmesi bir yıl ertelendi. Daha önce 3 Eylül 2018 olarak belirlenen zorunluluk tarihi 3 Eylül 2019 tarihine uzatıldı. Servis araçlarındaki değişikliliklerin bu eğitim ve öğretim yılına yetişmemesi nedeniyle İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na geçici bir "buton" önerisinde bulundu. Serviste bulunan hostes, öğrencilerin indiğine dair butona basmazsa alarm sistemi devreye girecek.

Okulların açılmasına sayılı günler kala güvenlik sorunuyla gündeme gelen okul servislerinde denetimler başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ise geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, her öğrenci ve çocuk için 'üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ve en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı' zorunluluklarıyla ilgili süre 3 Eylül 2019'a kadar uzatıldı. Fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için getirilen 'iç mekanı gösteren beyaz cam zorunluluğu'na ait sürenin son günü ise 3 Eylül 2020 olarak belirlendi. 

'BUTON' ÖNERİSİ

Yönetmeliğe uygun servis araçlarının hazırlanmasına bir yıl kadar bir süre olduğunu vurgulayan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na geçici bir çözüm önerisinde bulunduklarını belirtti. Yönetmelikte yer alan maddelerin mevcut servis araçlarına uygulanmasının mümkün olmadığını dile getiren Hamza Öztürk, bakanlığa sundukları öneriyi şu sözlerle anlattı:

"Üç nokta emniyet kemeri koltuk sırtlarımız belli testlere dayanıklı olamayacağı için mümkün değil. 2019'a yetişmesi için gerekli araştırma ve incelemeler yapılıyor. Bizim talebimiz 2023'e kadar tüm araçlarımızın yönetmeliğe uygun hale getirilmesi. Yenilenen arabalar bu donanımlara uygun olsun istiyoruz. Biz kesinlikle donanımdan kaçmıyoruz. Yalnızca yeni sensör ve kamera elektrik donanımına ilave olacağından çocuklarımızın başına bir sıkıntı gelsin istemiyoruz. Bakanlığa geçici 'buton' önerisinde bulunduk. Bu buton servisin en arkasına yerleştirilecek. Serviste bulunan hostes çocukların arabadan indiğine dair butona basmazsa araba durduktan 5 dakika sonra alarm sistemi devreye girecek. Yani sistem 'araçta çocuk kaldı' şeklinde sinyal verecek. Böylesi bir sistemin geçiş döneminde kolay uygulanacağını düşünüyorum. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Foça'da denize petrol sızmasıyla ilgili adli süreç de başladı

SONRAKİ HABER

Trump, ABD heyetinin Davos seyahatini iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa