04 Eylül 2018 18:39
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2018 18:42

Her hafta yeni bir övgü: Putin’in imajını düzeltmek için TV programı

Rusya'da başlayan ve Vladimir Putin'i konu alan programın, Putin’in ‘zedelenen’ imajını düzeltmek için yayına başladığı düşünülüyor.

Her hafta yeni bir övgü: Putin’in imajını düzeltmek için TV programı

Görsel, Rusya Devlet Televizyonu'ndan alınmıştır

Paylaş

Rusya’da devlet başkanı Vladimir Putin’i sürekli övgüler düzen haftalık bir televizyon programı başladı. Programın, Putin’in ‘zedelenen’ imajını düzeltmek için yayına başladığı düşünülüyor.

Rusya Devlet Televizyonu’nda yayınlanan ‘Moskova. Kremlin. Putin’ isimli programda “gençlerin sevgilisi” ve “muhteşem fiziğe sahip” gibi başlıklar işleniyor. Baştan sona Putin’in ‘muhteşem imajı’na adanmış olan programın ilk bölümü Rossiya-1 kanalında Pazar günü yayınlandı.

Program ülkede binlerce kişinin emeklilik reformlarını protesto ettiği gösterilerin hemen birkaç saat ardından yayına girdi. Emeklilik yaşını kadınlarda 55’ten 60’a erkeklerde ise 60’tan 65’e yükselten bu reform, ülkede Putin’in popülaritesine hayli zarar vermişti.

Programda ise başkan Putin’in reformu sağlamak için nasıl yoğun çalıştığı ve ne büyük fedekarlıklarda bulunduğu anlatıldı.

Putin’in son yaptığı Sibirya tatiline ve bu tatilden görüntülere yer verilen programda sözcüsü Dimirty Peskov ile röportaj yapıldı ve Peskov Putin’in gittiği yerin vahşi doğa olduğuna ve orada ayılar olduğuna vurgu yaparak Putin’in cesaretini övdü.

Putin’in yanında tam teçhizatlı korumalar olsa da buna ihtiyaç duyulmadığını aktaran Peskov “Ayılar aptal değil. Putin’i gördüklerinde zaten kendilerine çeki düzen verip ona göre hareket ediyorlar” diye espri yaptı.

Yine bu ilk programda Putin’in üstün zekalı ve yetenekli çocukların okuluna yaptığı ziyaretten karelere yer verilerek “Putin’in çocukları ne kadar sevdiği ortada. O çok insancıl biri ve çocuklara karşı son derece samimi” ifadeleri sunucu Vladmir Solovoy tarafından kullanıldı.”

Moskova merkezli bağımsız Levada Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre Rus halkının yüzde 90’ı bu yeni düzenlemeye karşı ve yüzde 50’si de gerçekleşecek protestolara katılmayı düşünüyor. Reformların tartışılmaya başlamasından bu yana Putin’e olan destek yüzde 10 kayıp yaşadı ancak yüzde 70 gibi yüksek bir seviyede kalmaya da devam etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Karaburun’da tarih ve güncel bağlamında faşizm tartışıldı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa