04 Eylül 2018 17:55
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2018 17:57

İspanya, Suudi Arabistan’a bomba satışını durduruyor

İspanya Savunma Bakanlığı, 400 hassas lazer güdümlü bombanın Suudi Arabistan’a satışını durdurmak için harekete geçti.

İspanya, Suudi Arabistan’a bomba satışını durduruyor

İspanya parlamento binası (Fotoğraf: Pixabay)

Paylaş

İspanya, 400 hassas lazer güdümlü bombanın Suudi Arabistan’a satışını durdurmak için harekete geçti. Savunma Bakanlığı, daha önce anlaşması yapılan bombaların “Yemen’de kullanılabileceği” gerekçesiyle satışını durduruyor.

PARA GERİ ÖDENECEK

Bakanlıktan İspanya resmi haber ajansı EFE’ye yapılan açıklamada, bombalar için ödenen 9.2 milyon avronun iade edileceği ve böylece Ocak 2015’te İspanya ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmanın geçersiz kalacağı belirtildi.

Savunma Bakanlığı, 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada içinde çocukların da olduğu bir otobüse yapılan saldırıda olduğu gibi lazer güdümlü bombaların sivillere karşı kullanılabileceği gerekçesiyle halen devam etmekte olan silah satışlarını gözden geçireceğini belirtmişti.

ÇOCUK KATLİAMI

9 Ağustos’ta Yemen’in kuzeyindeki Sada ilinde çocukları taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırıda 51 kişi ölmüş, 79 kişi yaralanmıştı. Ölenlerin 40’ının ve yaralıların 56’sının çocuk olduğu duyurulmuştu.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde kurulan Yemen heyeti de, 28 Ağustos’ta açıkladığı raporunda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan bazı kişilerin savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirmişti.

İspanya, geçen yıl Suudi Arabistan’a 270 milyon avroluk silah satışı yaptı. Bu rakam, Yemen’de savaşın başladığı 2015’ten bu yana 900 milyon avroyu buldu. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Sanayi Sitesi’nde işler kesat

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa