04 Eylül 2018 17:54

Diyarbakır Sanayi Sitesi’nde işler kesat

Döviz kurundaki yükselişle Türkiye’de ekonomide yaşanan olumsuz durum ile sanayi sitelerinde esnafları, iş yapamaz duruma geldi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Döviz kurundaki artışla yedek oto parçalarının ücretleri de yükseldi. Diyarbakır’da 3’üncü Sanayi Sitesi Başkanı Ekrem Kalkan, işlerin böyle sürmesi durumunda esnafların dükkânlarını kapatabilecek duruma geleceğini söyledi.

Döviz kurundaki yükselişle Türkiye’de ekonomide yaşanan olumsuz durum ile sanayi sitelerinde esnafları, iş yapamaz duruma geldi. Dolardaki artış, yedek oto parçalarının fiyatlarını etkilerken; Diyarbakır 3’üncü Sanayi Sitesi’ndeki esnaflar ve sitenin Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kalkan, yaşanan durumla ilgili esnafların durumu hakkında MA’ya değerlendirmelerde bulundu.

‘KİRA ÖDENMEYECEK DURUMA GELİNDİ’

 3’üncü Sanayi Bölgesi Başkanı Ekrem Kalkan, sanayide bulunan malzemelerin çoğunluğunun dolar üzerinden gelmesiyle birlikte oto parçalarının da etkilendiğini belirterek, “Esnaflar artık kirasını ödemeyecek duruma geldi, sigorta primleri yükselmiş. Eğer sanayide 800 dükkan varsa bunun ancak 50 tanesi iş yapabiliyor. O da mecburi, zorunlu olan iş makinaları, uzun seyahat eden kamyon şoförleri bakım yapıyor” şeklinde konuştu.

Doların yükselişini bahane edip kendi başına fiyat artıran kişilerin de olduğunu dile getiren Kalkan, “Bazıları dolar yükselmiş diyerek kendi başına fiyat artışına gidiyor. Dolar üzerinden gelen bazı parçalar olabilir; ama bir cıvata, bir kayış da dolar üzerinden gelmiyor. Bazıları araç parçalarına yüzde 60, yüzde 100 zam yapıyor. Burada büyük bir fırsatçılık da dönüyor” dedi.

‘BÖYLE GİDERSE ESNAF DÜKKÂN KAPATACAK’

 Bazı esnafların siftah yapamadan eve gittiğini belirten Kalkan, “Esnaf zor durumda, inşallah dolar düşer. Esnafın durumu da düzelir. Türkiye’nin önü de açılır” diye konuştu. Kalkan, işler bu şekilde devam ederse esnafın dükkan kapatabileceğini söyledi.

‘GELİR AZ GİDER ÇOK’

 Yedek oto parça satan Yılmaz Yıldız ise satılan parçalardan kar elde edemediğini ifade ederek, giderlerinin arttığını, gelirlerinin ise azaldığını söyledi. Mevcut durumla birlikte kemer sıkma durumuna gelindiğini kaydeden Yıldız, hükümetin insanları bazı şartlara alıştırdığı için tepki vermediğine işaret etti. Yıldız, “Fiyatların yükselmesine bazı yurttaşlar, ‘He normaldir’ diyor bazı yurttaşlar da tepki gösteriyor ama elinden bir şey gelmiyor. İster istemez buna tepki veren de var hiçbir şey yokmuş gibi davranan da var” dedi.

‘KÜÇÜK ESNAFIN İŞ YAPACAK İMKÂNI YOK’

Doların yükselmesiyle fiyatların da artış gösterdiğini söyleyen esnaf Metin Balaban ise daha önceden 20 liraya satın alınan bir parçanın şimdi 30-35 lira olduğunu kaydetti. Balaban şunları söyledi: “Bazı esnaflar elinde bulundurduğu malzemeyi stokladığı için uygun fiyata satıp müşteriyi alabiliyor. Bizim elimizde ürün çeşidi çok bulunduğu için müşteri almak istediğini bulabiliyor. Ama daha küçük esnaf, böyle bir imkânı olmadığı için iş yapamıyor.”

PAZARLIK SÜRESİ 

 Ekonominin daha kötüye gitmesiyle birlikte çok uzun süre müşterilerle tartışmalara girdiğini, müşterinin pazarlık yapmak için beklediğini söyleyen Balaban, “Eskiden müşteriyle bir iki dakika pazarlığa girerken, şimdi bu süre on-on beş dakikayı buluyor. Dolar zengini zengin, fakiri de fakir yaptı. Doların yükselmesi en çok fakiri etkiledi. Parası olmayan gelip direnirken zengin gelip parasını verip alıyor” diye konuştu.

MÜŞTERİLERLE TARTIŞMA DURUMUNA GELİNDİ

 Sattığı malzemenin günlük olarak kura bağlı değişkenlik gösterdiğine işaret eden esnaf Mehmet Kurtullu da, “Müşteriler dükkana gelip malzeme aldığında dolarla ilişkisi yok diyor. Bu işle uğraşanlar fiyatların yüksekliğini anlayabiliyor ama köyden gelen insanlara bir türlü kendimizi inandıramıyoruz. Bizim aldığımız ürün içerde üretilmediği için dolar üzerinde gelince fiyat yükseliyor diyoruz” dedi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belhanda ve Emre Belözoğlu, PFDK'ye sevk edildi

SONRAKİ HABER

Medeni Yıldırım davası yarın: TRT, TÜBİTAK ve ATK bir yıldır rapor hazırlamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...