04 Eylül 2018 21:41

ABD’ye ‘Kore yakınlaşmasını baltalama’ çağrısı

Kuzey Kore iktidar partisi, Güney Kore ile son dönemde gelişen diplomatik yakınlaşmalarını baltalamaması yönünde ABD’ye çağrı yaptı.

ABD’ye ‘Kore yakınlaşmasını baltalama’ çağrısı

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), ABD’ye Güney Kore ile son dönemde gelişen diplomatik yakınlaşmayı baltalayacak adımlardan kaçınma çağrısı yaptı.

Kuzey Kore’de iktidardaki Komünist Parti’nin yayın organı “Rodong Sinmun” gazetesinde yayımlanan yazıda, Washington yönetiminin pürüz olarak gördüğü konuları bahane ederek Koreler arası iş birliğini engellememesi gerektiği belirtildi.

Yazıda, “Koreler arası bağların gelişmesi, ABD’nin aleyhine değildir. ABD, Kuzey-Güney iş birliğine engel olmaya çalışırsa kendi başına dert açmaktan başka bir şey yapmış olmayacaktır” ifadeleri yer aldı. Pyongyang yönetiminin uyarısı, Güney Kore’nin bu ay yapılacak liderler zirvesi için kesin tarih belirlemek üzere Kuzey’e temsilci göndermesinden bir gün önce geldi.

ABD VAATLERİNDEN GERİ ADIM ATMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen hafta Pyongyang’a yapacağı ziyareti iptal etmişti. Washington yönetimi, Kuzey Kore’nin “nükleer silahsızlanma konusunda açık bir yol haritası sunmadığı sürece” yaptırımların kaldırılması ve Koreler arası kalıcı bir barışın sağlanması için adım atılmasına karşı çıkıyor.

Bu durum, Güney ve Kuzey hükümetlerinin basit adımlar atmakta dahi tereddüt yaşamasına neden oluyor. Geçen ay iki ülke arasında iletişimi artırmak üzere irtibat bürosu kurulmasını öngören plan, büroyu kimin işleteceği ve masraflarını kimin karşılayacağı konusunda uzlaşma sağlanamadığı için ertelenmişti.

KUZEY-GÜNEY YAKINLAŞMASI

Güney Kore Lideri Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong, 27 Nisan’da iki ülke sınırında bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu. İki liderin eylül ayında, bu yılki üçüncü yüz yüze görüşmeyi yapması planlanıyor. (AA)

ÖNCEKİ HABER

ABD’de şiddet karşıtı protestoculara polis engeli

SONRAKİ HABER

"Koç Üniversitesinde kedi ve köpekler kapanla dışarı atılıyor" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa