04 Eylül 2018 21:07

HDP’yi hedef gösteren Özhaseki’ye Bilgen’den tepki

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

HDP’yi hedef gösteren Özhaseki’ye Bilgen’den tepki

Fotoğraf: HDP

Paylaş

Yerel seçimlere doğru giderken, siyasettin gündeminde ittifak tartışmaları sürüyor. AKP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel seçimlerle ilgili HDP’yi hedef gösterdi. Özhaseki’ye HDP Grup Başkan Vekili Ayhan Bilgen tepki gösterdi. Bilgen, “Seçilmişler adına halk iradesini tanımamayı kanıksamış durumda. Bu sakat anlayış, bu seçmen iradesini yok sayan zihniyet yerel seçimlerin sağlıklı bir zeminde yürümesine imkan vermez” dedi.

HDP Grup Başkan Vekili Ayhan Bilgen, Mecliste basın açıklaması yaptı.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilgen, Türkiye’nin büyük kriz yaşamasına karşın Meclisin kapalı olduğuna vurgu yaparak, “OHAL şeklen bitti ama fiilen OHAL yetkileri aynen devam etmektedir” dedi.  Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamla birlikte krizlerin birbirini tetiklediği belirten Bilgen şunları söyledi: “Biraz önce Rusya İdlib’de hava harekatı başlattı ama Türkiye’nin bu konudaki tavrının neyi içerdiğini Türkiye toplumu bilmiyor, muhalefet bilmiyor. İktidar partisi ne ekonomik krizle ilgili ne dış politika krizi ile ilgili ne sistem krizi ile ilgili toplumu ve Parlamento’yu bilgilendirme ihtiyacı duyuyor. Konuyu da Kurtuluş Savaşı olarak tarif ediyor. Bu çatı Kurtuluş Savaşı’nda açık kalması ile övünen bir çatıdır. Şimdi her türlü plansızlığı, beceriksizliği “savaş” diye tarif edeceksiniz ama Parlamento’yu toplama iradesini ortaya koymayacaksınız.”

BU KADAR EMİNSENİZ NEDEN İDDİANAME YOK

Yerel seçimlerle ilgili ittifak açıklamaları ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Türkiye’de PKK’nın yöneteceği belediyelerin olmaması” yönünde açıklamalarının sorulması üzerine Bilgen, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin HDP’yi hedef alan açıklamasını hatırlattı. Bilgen, şunları söyledi: “Belediye bütçeleri kullanımı üzerinden suç işleme hakkı olmadığını söyledi. Bakın, 1 yıl boyunca iddianamesi olmadığı halde tutuklu bulunan belediye başkanlarımız var. Bu kadar eminseniz, suçu bu kadar net biliyorsanız bunu 1 yıldır neden iddianameye dökmüyorsunuz? Belediye eş başkanlarıyla ilgili bir girişim, denetim mekanizması işledi ve bir suç ortaya çıktı mı? Bunu açıklasınlar. Teftiş Kurulu raporlarında AKP’li belediyelerle ilgili mi, DBP’li belediyelerle ilgili mi yolsuzluk tespitleri var? Kaldı ki hiçbir gerekçe kayyumlarla yönetmeyi meşru kılamaz. Bu iktidar atanmış valileri bitirme iddiası ile siyasete girdi ama şimdi seçilmişler adına halk iradesini tanımamayı kanıksamış durumda. Bu sakat anlayış, bu seçmen iradesini yok sayan zihniyet yerel seçimlerin sağlıklı bir zeminde yürümesine imkan vermez.”  Bilgen kendileri için belediyeyi kimin yöneteceğinden ziyade belediyenin nasıl yönetileceğinin önemli olduğunu belirterek, “Yerel yönetimler üzerinde vesayeti kurumsallaştıran her türlü karardan ve uygulamadan vazgeçilmelidir. Tabanda toplumun değişimle ilgili beklentisi de siyasetçiler tarafından özenle okunmalıdır” diye konuştu. Bilgen devamla şunları söyledi: “Bizim an itibariyle seçim planlamasına dair şimdiye kadarki tartışmalarımız ilkesel tartışmalardır. Toplum bu konuda hangi beklenti içindeyse, bize hangi görevi veriyorsa bunu araştıracağız. Önümüzdeki günlerde yerel buluşmalar gerçekleştireceğiz, toplumun bize verdiği görev neyse üzerimize düşeni yapacağız.”

AKP’Lİ ÖZHASEKİ HDP’Yİ HEDEF GÖSTERDİ 

AKP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, CNN Türk’te programa katıldı. Yerel seçimlerde MHP ile ittifakın olabileceği mesajını veren Özhaseki, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ittifak açıklamalarını değerlendirmesi istendi. HDP’yi hedef alan Özhaseki, şunları söyledi: “Cumhur İttifak’ın da hatırlatarak, “Devlet beyin bu kaygısından ben de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tedirginlik duyuyorum. PKK, İstanbul’da herhangi bir ilçesini gelip de idare etsin istemiyorum. Dün resmi olarak CHP Sözcüsü ‘ittifak yok’ dedi. Güzel. Ama CHP misyonu üzerinde tanınan, bilinen bir çok insan, eski genel başkan yardımcıları, parti meclis üyeleri ‘HDP ile ittifak olmalı’ diye geziyorlar. Bunları TV’de izledik. HDP ile ittifak denilince Türkiye’de yaşayan herhalde 81 milyonun 80 milyonu PKK ile ittifak manasına geldiğini çok iyi biliyor. Çünkü HDP’nin listeleri Kandil’de hazırlanıyor.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Adalet saraylarında çalışanlar adalet talep ediyor

SONRAKİ HABER

"Koç Üniversitesinde kedi ve köpekler kapanla dışarı atılıyor" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa