05 Eylül 2018 03:45
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2018 16:53

Bize kadro değil, ancak kriz vurur!

Afyon’da işçi, esnaf ve öğrencilerle ekonominin durumunu konuştuk. Sohbet ettiğimiz taşeron işçiler, Bize kadro değil, ancak kriz vurur’ diyor.

Bize kadro değil, ancak kriz vurur!

Fotoğraf: Haluk Comertel/WIKIMEDIA COMMONS

Paylaş

Turhan Utku YALÇIN
Afyon

Afyon’da işçi, esnaf ve öğrencilerle ekonominin durumunu, bunun kendi hayatlarına yansımalarını konuştuk. İşten atma kaygıları başlayan taşeron işçiler, “Bizim işyerinde bu karmaşada ‘fazla eleman var’ diyorlar. O yüzden bizi kadro değil vursa vursa kriz vurur” diyor. Aldıkları ürünlerin fiyatının iki katına çıkmasından şikayetçi olan esnaflar ise kapıya kilit vurma endişesi taşıyor.

24 Haziran seçimlerinde AKP-MHP koalisyonunun yüzde 72 oy aldığı Şuhut ilçesinde, çimentoda çalışan 2 taşeron işçisi ile sohbete başlıyoruz. Seçim dönemi oy verme gerekçelerini, “Biz o gün vatanımız için oy verdik. Bugünde aynı tehditler sürüyor” şeklinde açıklıyorlar. Doların yükselişini de ekonomi politikalarından ziyade dış güçlerin müdahalesi olarak görüyorlar.  Öte yandan işten atılma kaygısı yaşıyorlar.

5 AY ÖNCEYE GÖRE FİYAT 2 KAT ARTTI

İşçiler işten atılma, esnaf ise kapıya kilit vurma endişesi taşıyor. Eskiden  CHP il ve ilçe yönetimlerinde yer almış bir esnaf, 2 hafta önce istifa dilekçesini vermiş. CHP’nin yaşananlar karşısında muhalefet yapmamasından şikayetçi olan esnaf şunları söylüyor: “Memleket yanıyor bizimkiler saçını tarıyor. A veya B kim olursa olsun ne değişir muhalefet yapmadıktan sonra. Bak mesela ben 5 ay önce şu aldığım ketçapı bugün 2 katı fiyatına alıyorum. Konuşulması gereken bu iken biz başka dertlerdeyiz.”

Her seçimde AKP’ye oy verdiğini belirten bir başka esnaf ise “Bence Trump kendi ayağına sıkıyor o bize mahkum, bak İncirlik’te biz onu barındırıyoruz; onun mallarını biz kullanıyoruz; ‘zaten ben bu kriz var’ diyenlere de inanmıyorum. Herkesin elinde evinde son model araba, telefon, televizyon ama bir yandan da ‘kriz var’ diye ağlıyorlar, bu nasıl iş?” diyerek sorunsuz bir tablo çiziyor. İş kendi hayatına değen meselelere gelince, bir anda eleştirilere başlıyor.

Aynı zamanda hayvancılıkla da uğraşan esnaf küspenin 3 ay öncesine oranla çok pahalılaşmasından şikayetçi. Eğitim sistemini de eleştiren ve oğlunun liseye gideceğini söyleyen AKP’li esnaf, “Hiç okul nitelikli, niteliksiz diye ayrılır mı? Bence bütün okulların nitelikli olması gerekir bu çocuğun hakkı” diyor.

DOLARI EN ZİRVEDEYKEN  BOZDURMAK VATANPERVERLİK Mİ?

AKP ve MHP’nin yüzde 71.4 oy aldığı merkez ilçede sohbet ettiğimiz üniversite öğrencisi dolardaki artışa ve ekonomideki dalgalanmalara tepkili. Tepkisini şu sözlerle dile getiriyor: “Ben bir giyim firmasında harçlığımı çıkarmak için reyon görevlisi olarak çalışıyorum. Bana diyorlar ki ekonomi son üç çeyrekte yüzde 10 bilmem kaç büyüdü ben cebime bakarım orada büyüme var mı diye. Ben büyümediğime göre kemeri büyüyen sıksın.”

“Yerli ve milli” söylemine itirazı olan bir başka genç ise, “Yerli ve milli diye başımıza çıktılar. Neymiş dolar bozduracakmışım, benim dolarım yok. MHP dolarını bozdurmuş onu da en zirvedeyken bozdurmuş; doları en zirvedeyken bozdurmak vatanperverlik mi?” diye soruyor.

LİSE ÇAĞINDA BAŞLAYAN KARAMSARLIK

Ümidinin kalmadığını dile getiren lise son sınıf öğrencisi ise bu ümitsizliğini şu sözlerle dile getiriyor: “Bu sene gireceğim sınavın adı bile ne olacak bilmiyoruz her an değişebilir artık. Yaşam, eğitim aklınıza ne gelirse karamsarım.”

ÖNCEKİ HABER

DEÜ’de işçiler ek zam talebiyle mücadele edecek

SONRAKİ HABER

Facebook, Sputnik’e ait sayfaları kaldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa