Müşterinin hediye ettiği pastayı aldığı için işten atıldı

Gebze'de kurulu Linde Gaz'da depo elemanı olarak çalışan İbrahim Sabak, tazminatsız bir şekilde işten atıldığı için işyeri önünde direniş başlattı.

04 Eylül 2018 15:40
Paylaş

Vedat YALVAÇ
Berivan BALKAY
Gebze

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) bulunan Linde Gaz'ın yönetimi, bir müşterinin ona hediye ettiği kuru pastayı alan İbrahim Sabak isimli işçiyi, iyi niyeti suistimal ettiği iddiasıyla tazminatsız şekilde işten attı. Eşi çalışmayan Sabak, tazminatını alamadığı için okuyan 3 çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamıyor, krediyle aldığı ev kredisini ödeyemiyor. Mağduriyetinin giderilmesini isteyen işçi, tazminatının ödenmesini istiyor. İddialara ilişkin görüştüğümüz Linde Gaz Avukatı Özgün Poyraz, İbrahim Sabak’ın iş güvenliğini tehdit edecek davranışlarda bulunduğunu ve fabrikanın etik kurallarına uymadığı için işten atıldığını söyledi.

2 yıldır Linde Gaz deposunda tek başına tüp dolum elemanı olarak çalışan İbrahim Sabak isimli işçi, depo önünde arabasını yıkadığı, bahçeden meyve topladığı ve bir müşterinin ona hediye olarak getirdiği kuru pastayı aldığı için 2 hafta önce Linde Gaz yönetimi tarafından tazminatsız olarak işten atıldı. İş kanununun 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten atılan Sabak, şöyle konuştu: İşverenin iyi niyetini suistimal ettiğim söylenerek işten atıldım. Ben böyle bir art niyet göstermedim. 2 yıldır işimin başındaydım. Depo olduğu için arabamı yıkadığım, bahçeden meyve topladığım ve bir müşterinin hediye getirdiği kuru pastayı aldığım için beni tazminatsız olarak işten attı. Ben de tazminatımı istedim. Ödemeyeceklerini söylediler. Ben de şirketin karşısına geçerek tek başıma direniş başlattım, eylem yapıyorum.

'HAKLARIMI TALEP EDİYORUM'

Keyfi ve haksız işten atılmaların önüne geçilmesini talep eden Sabak, “Okuyan 3 çocuğum var. Okullar açılıyor, bir sürü okul masrafı var ve benim tazminatımı vermedikleri için ben mağdur oluyorum. Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Eşim çalışmıyor. Evin taksitleri var, onları ödeyemiyorum” diye konuştu.

FABRİKA İDDİALARI KABUL ETMEDİ

İddialara ilişkin görüştüğümüz Linde Avukatı Özgün Poyraz şöyle konuştu: İbrahim Bey zaten iş kanunu 25/2 maddesine göre işten atıldı. İş maddesinin o maddesine göre çıkarılınca herhangi bir kıdem ya da ihbar tazminat hakkı söz konusu değil. Savunması da alındı. Öncelikle kendisi hakkında bir şikayette bulunuldu. Onun üzerine şirketimiz bir soruşturma başlattı kendisinin haberi olmadan. İlgili kişilerle konuşuldu, ona göre bir rapor hazırlandı. O rapor da İbrahim Bey'in iş araçlarını kullanarak tehlikeli bir şekilde meyve topladığı tespit edildi. Biz tedarikçilerle asla kişisel ilişki kuramayız, hediye alamayız. Çünkü biz bir Alman firmasıyız. Etik kurallarımız var. Kendisi mesai saatlerinde araç yıkıyor. Bizim işimiz çok tehlikeli bir iş. Dolayısıyla iş güvenliğini tehdit edecek bir şekilde davranan ve etik kurallarımıza aykırı davranan kişilere müsamaha tanımamız söz konusu olmuyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mevsimlik işçilerin çocuklarının ağır yükü

SONRAKİ HABER

Japonya'da karantinaya alınan gemideki 2 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...