03 Eylül 2018 09:09
Son Güncellenme Tarihi: 03 Eylül 2018 12:52

Brezilya’da 200 yıllık müzede yangın çıktı

Rio de Janerio'daki Ulusal Müze yangınında insanlık tarihi yandı.

Fotoğraf: EPA-EFE/Marcelo Arcelo Sayao/AA

Paylaş

Brezilya’nın Rio de Janerio şehrindeki, ülkenin en büyük ve en tarihi müzelerinden Ulusal Müze’de (Museu Nacional) yangın çıktı. Eskiden Portekiz Kraliyet Ailesi’nin konutu olarak kullanılan 200 yıllık binada 20 milyon parçadan oluşan arşivin büyük  kısmının imha olduğu sanılıyor.

Yaralanma ve ölümün olmadığı yangın pazar günü akşam saatlerinde çıktı. Rio’nun Federal Üniversitesi’nin bir parçası olan müzede yangının nasıl başladığı netlik kazanmadı.

İSKENDERİYE KÜTÜPHANESİ YANGINI GİBİ

Müzedeki yangını İskenderiye Kütüphanesi’nin yanmasına benzeten Antropolog Mércio Gomes, sosyal medya hesabından “Biz Brezilyalıların sadece 500 yıllık tarihi var. Ulusal müzemiz 200 yaşındaydı, sahip olduğumuz da buydu. Sonsuza dek kayboldu” diye yazdı.

YANGINI SÖNDÜRMEK İÇİN YETERLİ SU YOKTU

İtfaiyecilerin ilk başta yeterli suya sahip olmadıklarını söyleyen Rio’nun İtfaiye Şefi Albay Roberto Robaday, “En yakın iki hidrantın hiçbir kaynağı yoktu. Su kamyonları getirildi ve yakındaki bir gölden su kullanıldı. Bu eski bir bina. Çok sayıda yanıcı malzeme, çok sayıda ahşap var” dedi. 

ESERLER ARASINDA NELER YOK Kİ!

Müzede, Brezilya tarihine ait binlerce parçanın yanı sıra Mısır’a ait çok sayıda arkeolojik eser de bulunuyor. Müzenin doğa tarihi koleksiyonunda dinozorlara ait kemikler, Amerika kıtasında bulunan en eski iskelet olan 12 bin yıllık bir kadın iskeleti dahil çok sayıda önemli ve değerli parça vardı.

‘KÜLTÜREL BİR TRAJEDİ’

Daha geniş bir kemer sıkma kampanyasının bir parçası olarak bilim ve eğitime yönelik kesintiler yapmakla eleştirilen Brezilya’nın Başkanı Michel Temer, kayıpları “hesaplanamaz” olarak nitelendirdi. “Bugün ülkemizin müzeciliği için trajik bir gün” diye tweet attı. “İki yüz yıllık araştırma ve bilgisi kayboldu” dedi.

Brezilya’nın TV Globo kanalına konuşan müze müdürü yangının ‘kültürel bir trajedi’ olduğunu söylerken eski bir çevre bakanı da olan Marina Silva, yangının “Brezilyalı belleğin bir lobotomisi” olduğunu söyledi.

‘BU EN BERBAT İRONİ’

Müzenin bir başka müdür yardımcısı Luiz Duarte, TV Globo’ya şunları söyledi: “Bu dayanılmaz bir felaket. Bu ülkenin mirasıdır. 200 yıllık bir anıdır. 200 yıllık bir bilim. Eğitimin 200 yıllık kültürü yok oldu.”

Hükümetin müzeye destek veremediği için müzenin bakımsız kaldığını belirten Duarte, müzenin haziran ayındaki 200. yaş kutlamalarına hiçbir devlet yetkilisinin gelmediğini belirti. Uzun yıllar, müzeyi korumak için farklı hükümetlerle savaştıklarını belirten Duarte, “Benim hislerim, tamamen dehşet verici ve büyük öfkedir” dedi.

Duart ayrıca müzenin, Brezilya hükümetinin kalkınma bankası BNDES ile yangın önleme projesi için bir anlaşma yaptıklarını da söyledi. “Bu en berbat ironi” dedi.

‘BU GEÇMİŞ VE GELECEK NESİLLERE KARŞI BİR SUÇTUR’

Brezilya'nın tanınmış köşe yazarlarından biri olan Bernard Mello Franco, köşesinde şunları yazdı: “Bu pazar trajedisi bir tür ulusal intihardır. Geçmiş ve gelecek nesillere karşı bir suç”

BİLİM, TARİH VE KÜLTÜR KAYIPLARI HESAPLANAMAZ

G1 haber sitesine konuşan müze başkan yardımcısı  Cristiana Serejo, “Latin Amerika'daki en büyük doğal tarih müzesiydi. Çok değerli koleksiyonlarımız vardı. 100 yaşın üzerindeki koleksiyonlardı bunlar. Bilim, tarih ve kültür kayıplarımız hesaplanamaz” dedi.

Müze çalışanlarının daha önce, mali kaynaklarda yapılan kesintiler ve binanın eski ve bakımsızlığından şikayetçi oldukları bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saray'ın 30 Ağustos menüsü: Ejder suyu, Zencefilli Somonlu Suşi

SONRAKİ HABER

Elektronik sigara yasağı Resmi Gazete'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...