03 Eylül 2018 08:01
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Eylül 2018 08:07

Suriyeli Bakan: Türkler İdlib'in Suriye toprağı olduğunu anlamalı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim: İdlib'de Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama Türkler İdlib'in Suriye toprağı olduğunu anlamalı

Suriyeli Bakan: Türkler İdlib'in Suriye toprağı olduğunu anlamalı

Fotoğraf: Muhammed Abdullah/AA

Paylaş

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib operasyonu ve Türkiye ile ilgili olarak “İdlib'de Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama Türkler İdlib'in Suriye toprağı olduğunu anlamalı" dedi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib'e yönelik planlanan harekâtın bölgeyi cihatçı gruplardan temizlemeyi hedeflediğini söyledi ve uluslararası aktörlerin bu çabayı Suriye'nin egemenlik hakkı olarak tanıması gerektiğini ifade etti. 

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; Rusya'nın resmi yayıncı kuruluşlarından Russia Today'e bir mülakat veren Muallim, İdlib'in geleceğinin 7 Eylül'de Tahran'da gerçekleştirilecek olan Türkiye, İran ve Rusya zirvesinde netleşeceğini ifade etti. Açıklamasında Türkiye'ye de değinen Muallim, "İdlib'de Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama Türkler İdlib'in Suriye toprağı olduğunu anlamalı" ifadelerini kullandı. 

'KÜRT KARDEŞLERİMİZ SURİYE'NİN BİR PARÇASIDIR'

ABD'nin desteğiyle Suriye'nin kuzeydoğusunu kontrol eden ve omurgasını Kürt silahlı gücü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) geleceğine de değinen Suriye Dışişleri Bakanı, 'Washington'un güvenilmez bir ortak olduğu' uyarısında bulundu:
"Kürt kardeşlerimize Suriye'nin bir parçası olduklarını söylüyoruz. Onlar da Suriye vatandaşı. ABD ne vadederse etsin, son bir yüzyılda uluslararası güçlere sırtlarını dayamanın nasıl sonuçlar verdiğine, nasıl yüzüstü bırakıldıklarına dönüp bakmalılar."
Kürt gruplarla diyaloğa açık olduklarını ifade eden Muallim, "Kültürel ve tarihsel bir takım talepleri inceliyoruz ve bu talepleri dikkate almaya hazırız. Ancak Suriye'nin kırmızı çizgileri de var. Bu kırmızı çizgilere toprak bütünlüğü ve egemenliği de dahildir. Bölücülüğe izin vermeyiz. Federalizme izin vermeyiz. Önceliğimiz diyaloğu başlatıp ortak bir anlayışa ulaşmak" yorumunu yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hindistan'da 5 ayda 406 kişi trenden düşerek öldü

SONRAKİ HABER

CHP’li Tanal, seçmen hakkını kısıtlayan YSK kararını AYM’ye taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa