02 Eylül 2018 19:50
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Eylül 2018 20:31

Aspendos Opera ve Bale Festivali perde açıyor

25’inci Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin hazırlıkları tamamlandı.

Aspendos Opera ve Bale Festivali perde açıyor

Fotoğraf: Yusuf Demir/DHA

Paylaş

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü’nce çeyrek asırdır düzenlenen, Türkiye’nin ilk opera ve bale festivali olma özelliği taşıyan 25’inci Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin hazırlıkları tamamlandı. DOB Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni Murat Karahan, Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB) Genel Sekreteri Birol Ekici ile birlikte Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde önceki gün basın toplantısı düzenledi.

Murat Karahan, 4-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festival hazırlıkları ve programı hakkında bilgi verdi. “Dünyanın saygıyla bahsettiği festivalimiz dile kolay çeyrek asırdır devam ediyor” şeklinde söze başlayan Karahan, “DOB olarak, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin 25’inci yılına yakışır muazzam bir program hazırladık. Dünyaca ünlü ‘Turandot’ adlı opera eserini tarihi Aspendos Antik Tiyatro’ya taşıyıp yeniden canlandırarak festivale start vereceğiz.” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne festivalin tanıtım çalışmalarına katkılarından dolayı teşekkür eden DOB Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni Murat Karahan, sahnelenecek eserlerin konularıyla ilgili bilgi aktardı. Murat Karahan, İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi’nin sahneye koyduğu “Turandot” adlı eserde kendisinin de “Prens Calaf” rolünde sahneye çıkacağını anlattı. Festivalin gala gecesi, Rusya Federasyonu Bolşoy Devlet Akademik Tiyatrosu’nun “Bolşoy Balesi” ile yapılacak. Festivalin kapanışında ise Antalya Devlet Opera ve Balesi “AİDA” adlı opera eserini sahneleyecek.

FESTİVAL PROGRAMI

Antalyalı sanatseverlerin, yerli ve yabancı turistlerin Aspendos Tiyatrosu’na ücretsiz taşınacağı festivalde 4 Eylül “Turandot”, 10 Eylül “Zorba”, 13 Eylül “Bolşoy Balesi” ve 18 Eylül’de “AİDA” operası festival kapsamında sanatseverlerle buluşacak. (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Irak’ta yeni krize doğru

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa