02 Eylül 2018 18:54

Gürer, şarbonu sordu: Kaç ilde hastalıklı ithal et riski altındayız?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ithal hayvanlarda artış gösteren hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukları, Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, şarbonu sordu: Kaç ilde hastalıklı ithal et riski altındayız?

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurt dışından ithal edilen hayvanlarda artış gösteren şarbon hastalığını ve diğer hayvan hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukları, iki ayrı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği soru önergelerinde “Kaç ilimizde halkımız hastalıklı ithal et riski altındadır, hayvan hastalıkları nedeniyle kaç yurttaşımız hayatını kaybetmiştir?” diye sordu.

Gürer, Brezilya’dan ithal edilen büyükbaş hayvanların şarbon sonucu telef olmasında, ithalat sürecinde ihmal olup olmadığının açıklanmasını istediği yazılı soru önergesinde ithalatı direk olarak Et ve Süt Kurumu mu yoksa kurum adına başka bir şirketin mi yaptığını sordu.

İthalatın kurum adına başka bir şirket tarafından yapıldığı varsayıldığında şirket sahiplerinin kim olduğunun açıklanmasını isteyen Gürer, bu şirketin son bir yıl içinde kurum adına başka bir ithalat yapıp yapmadığını ve ithal edilen hayvanlardaki ölüm oranıyla ilgili bilgilerin verilmesini talep etti.

Gürer, yine Bakan Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği bir başka soru önergesinde ise Türkiye’de son bir yıl içinde hastalık nedeniyle imha edilen hayvan istatistiklerinin açıklanmasını istedi.

Hayvan hastalıklarının en çok görüldüğü bölgeleri soran Gürer, hayvan hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının da açıklanmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

2 katlı ahşap ev yandı, köylüler su olmayınca müdahale edemedi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa