06 Nisan 2011 15:33

Kürtlerin talepleri görmezden geliniyor

Kürtlerin “Sivil itaatsizlik” ve “Demokratik Çözüm Çadırları”nda bir aydır dile getirdiği 4 talep olan “Siyasi ve askeri operasyonlara son verilmesi”, “Siyasi tutukluların serbest bırakılması”, “Seçim barajının düşürülmesi” ve “Ana dilde eğitim” taleplerine g&ou

Kürtlerin talepleri görmezden geliniyor

Paylaş

Kürt sorununun demokratik yollardan çözümü için bu güne kadar birçok adım atan Kürt siyaseti, son olarak Newroz kutlamaları sonrasında “sivil itaatsizlik”“ eylemleri ile inisiyatif aldı. Kürtler Bölge başta olmak üzere batı illerinde kurdukları “Demokratik Çözüm Çadırları” ile çözüm için alanlara indi. “Ana dilde eğitim, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması ve yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi” şeklinde dört temel talep etrafında açılan çadırlarda on binlerce kişi çözüme yönelik taleplerini ortaya koydu. Ancak taleplere cevap yine polisin sert müdahalesi oldu. Özelikle 4 temel talepten olan “Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması” ile “Siyasi tutsakların serbest bırakılması” taleplerine verilen cevabın bilançosu 15 HPG’linin yaşamını yitirmesi, 338 kişinin gözaltına alınması, 149 kişinin tutuklanması, ikisi ağır hasta tutuklulara reva görülen uygulamalar oldu.

İTAATSİZLİK EYLEMLERİNE SALDIRI

İlk “sivil itaatsizlik” eyleminin yapıldığı Diyarbakır’daki kitlesel eylemin ardından “Bunların neresi sivil” diyerek, çadır eylemlerini hedef gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından Türkiye’nin dört bir tarafında açılan çadırlara yönelik sert müdahaleler gerçekleştirildi. Çadırların sabah saatlerinde yüzü kar maskeli özel harekat timleri tarafından basılması dikkat çekerken, müdahalelerde onlarca kişi gözaltına alındı, çoğu çocuk onlarcası da tutuklandı. Müdahalelerin dikkat çekici bir yönü de BDP’li milletvekilleri ve belediye başkanlarının da polis tarafından darp edilmesi oldu. Tüm müdahalelere rağmen çadır eyleminde en çok direnen merkezlerden biri Kızıltepe, diğeri de günlerce mahallelerde barikatların kurulduğu Nusaybin oldu. Kürtler de talepleri için, “Sivil İtaatsizlik” süreci başlattı.

TUTUKLAMA FURYASI

Bölge illerinde yoğun askeri sevkiyatın ardından askeri operasyonlar ise 14 Martta başlatıldı.
1 Nisanda ise Genelkurmay 4 ilde “güvenlik bölgesi” ilan etti. Aralarında Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Hakkari’nin bulunduğu illerde 13 dağın da geçici güvenlik bölgesi ilan edildiği Genelkurmay tarafından duyuruldu. Askeri operasyonların yanı sıra, siyasi operasyonlar da hız kesmeden devam etti. Başta akademisyenler olmak üzere toplumun tüm kesimleri, Kürt siyasetinin başlattığı “çadır” ve “sivil itaatsizlik” eylemlerini “meşru” bularak, sorunun çözülmesi için hükümetin adım atmasını isterken, taleplerin yerine getirilmesi bir yana, gözaltı ve tutuklama furyası devam etti. 16 Mart, 6 Nisan tarihleri arasında yapılan siyasi operasyonlarda 338 kişi gözaltına alınırken, 149 kişi tutuklandı. (HABER MERKEZİ)


CENAZELERE POLİS MÜDAHALESİ

Hatay’ın Hassa ilçesinde gerçekleştirilen operasyon sonucunda yaşamını yitiren HPG’lilerden Aydın Baran’ın Şehmus Özalp’in cenazelerine müdahale yapıldı.

Aydın Baran’ın (Mazlum Amed) cenazesi yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Ergani’ye vardı. Aralarında BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk’un da bulunduğu binlerce kişi ilçenin girişinde cenazeye eşlik ederek ilçenin çıkışına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş devam ederken, ara sokaklarda yoğun önlemler alan çevik kuvvet ekipleri, kitlenin üzerine gaz bombası attı. Polisin müdahalesi esnasında gençler cenaze aracının etrafında kordon oluşturarak, polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. İki ayrı noktada polisin müdahalesi sonucu çok sayıda yurttaş etkilenmesine rağmen, yürüyüş devam etti. Baran’ın cenazesi ilçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kesentaş (Gisgis) köyünde toprağa verildi.

Yeniköy Mezarlığından sabah saatlerinde Şehmus Özalp’ın (Cigerxwin Mardin) cenazesi yüzlerce araçlık konvoyla Bismil ilçesine doğru yola çıkarıldı. Konvoya Mardin ve Batman’dan gelen araçlar da katıldı. Cenaze ilçede binlerce kişi tarafından karşılandı. Kitle buradan Akpınar Mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız da katıldı. Yürüyüşün ardından Özalp’ın cenazesinin defnedilmesinden sonra mezarlıktan ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçen binlerce kişiye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. (DİYARBAKIR)


ASKERi SEVKİYAT SÜRÜYOR

Van ve Şırnak’tan Beytüşşebap ilçesinde Teknik Jandarma Alay Komutanlığı’na asker ve mühimmat sevkiyatı yapıldığı bildirildi. Dersim, Bingöl, Şırnak ve Federal Kürdistan Bölgesi sınırında askeri operasyonlar devam ederken, Şırnak, Beytüşşebap ve Uludere karayolları üzerindeki askeri noktalarda araçların durdurulduğu ve kimlik kontrolü yapıldığı belirtildi. Diğer yandan Hakkari ve Urfa’nın Viranşehir ilçesinde polisin düzenlediği ev baskınlarında 22 kişi gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sağlık emekçileri 19-20 Nisan’da Grev’de

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa