01 Eylül 2018 14:28
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Eylül 2018 18:23

HDP'li vekilden bakanlığa Metin Duran çağrısı: Serbest bırakılsın

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Gergerlioğlu, 5 aydır tutuklu bulunan gazeteci Metin Duran’ın durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

HDP'li vekilden bakanlığa Metin Duran çağrısı: Serbest bırakılsın

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan ve kanun hükmünde kararnamesi (KHK) ile kapatılan Radyo Rengin çalışanı gazeteci Metin Duran, Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde  “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla  yargılandığı davada hakkında verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası onanması üzerine tutuklandığı 30 Mart’tan bu yana cezaevinde. Yüzde 93 engelli ve felçli olan gazeteci Duran’ın konulduğu Sincan 2 No’lu Kapalı Cezaevinde kalamayacağı anlaşılınca kampus içinde bulunan hastaneye yatırıldı. Durumunun kamuoyuna yansıması üzerine ise birçok kurum harekete geçip, tahliye edilmesi için Adalet ve Sağlık bakanlıkları yetkilileri ile görüştü.

‘TEDAVİSİ GECİKTİRİLMİŞ’

Duran’ın durumuna dair Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu zamana kadar verilmesi gereken ATK raporunun geciktiğini söyledi. Yapmış oldukları görüşmede Bakanlık yetkililerin durumdan haberdar olduğunu ve ATK raporunun önümüzdeki günlerde tamamlanacağının kendilerine aktarıldığını paylaşan Gergerlioğlu, “Raporun tamamlanmasının ardından tekrardan Anayasa Mahkemesi’ne başvurulacak. Çünkü hüküm yemiş bir mahkum” dedi.

Metin Duran için çaba göstermeye devam edeceklerini dile getiren HDP’li vekil, ancak hasta tutuklular konusuna bir an evvel el atılması ve bir düzenleme yapılması gerektiği ihtiyacı üzerinde durdu. Gergerlioğlu, konuya dair “Bizim Adalet Bakanlığı’na çağrımız insani ve hukuki bir iyileştirme getirilmesidir. Kabul edilecek bir durum değil. Biz Metin’in bir an önce serbest bırakılarak ailesinin yanına gönderilmesini bekliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İşçi ve emekçiler pek çok ilde barış için alanlara çıktı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa