01 Eylül 2018 13:20
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Eylül 2018 13:28

Petrol İş İzmir Şubesi'nin 32 yıllık başkanı değişti

Petrol İş İzmir Şubesinin olağan genel kurulunda 32 yıllık başkan değişirken genel kurulda birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Petrol İş İzmir Şubesi'nin 32 yıllık başkanı değişti

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Petrol, kimya, lastik, plastik ve ilaç iş kolunda örgütlü, Türk-İş'e bağlı Petrol İş Sendikası'nın İzmir Şubesi 16. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. İzmir, Manisa ve Denizli'deki TPI Kompozit Kanat, Toyo Mürekkep, Dyo Boya, Acıselsan, Sodaş, Tetra-Pak Paketleme ve Botaş fabrikalarında çalışan 2 bin 600 civarında işçinin üye olduğu şubenin yeni yönetimi seçildi.

Genel kurula şubenin 148 delegenin büyük bir kısmının yanı sıra Petrol İş Genel Merkezi yöneticileri ile diğer şubelerinin yöneticileri katıldı. Kongreye Türk Metal dışında, Türk İş'e bağlı İzmir şubelerinden yöneticilerin olmaması ise dikkat çekti. Kongrenin yapıldığı Anemon Fuar Oteli'nin konferans salonuna Direne direne kazanacağız, birleşen işçiler asla yenilmez, iş ekmek özgürlük yazan pankartlar asıldı. Genel kurulda Petrol İş'in Gebze Şubesi'nde örgütlenmeye çalışan ve yaklaşık dört aydır direnişte olan Flormar işçilerine de destek mesajları yollandı.

Divan seçiminin ardından genel kurul başladı. Tek liste ile yapulan seçimin ardından divan başkanlığına Petrol İş Genel Sekreteri Ahmet Kabaca getirildi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kabaca, hükümetin son olarak darbe girişimi ile ekonomideki kötü gidişatın faturasını işçilere kesilmeye çalışıldığını dile getirdi. OHAL'in işçilerin grevlerini erteletmek için kullanıldığını ifade eden Kabacı "İşçiler kazanılmış haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla toplu sözleşme masasına oturuyor, grevi güç olarak kullanmak istiyor ama devlet buna engel oluyor. OHAL bitti ama yetkileri yöneticilere devredildi. İşçiler, önlerindeki engellerin kaldırılması için mücadele etmesi gerekiyor" dedi.

GENEL KURUL SONRASI 6 FABRİKADA TİS BAŞLIYOR

Ekonomideki kötü gidişata da değinen Kabaca şunları söyledi "Hükümet 'bize ekonomik savaş açıyorlar' deyip işin içinde çıkmaya çalışıyorlar. Seçim öncesi her vatandaş bu krizin geleceğini biliyordu. Üretim yapmazsan, sıcak para ile ekonomiyi döndürmeye çalışırsan birileri dokunmasa da bu kriz yaşanır. Yıllarca özelleştirme adı altında birileri zengin edildi. Ekonomik değerlerimiz ranta kurban gitti. Özelleştirmeye karşı mücadele verirken 'aslanlar gibi satanlar' ülkenin bu hale gelmesine sebep oldu. Örgütlü hareket edemiyoruz. örgütlü hareket edemiyorsak bu sorunları çözemeyiz". Kabacı, asgari ücretin düşüklüğüne, işsizliğe, vergi adaletsizliğine, zorunlu ara buluculuğu ve özel istihdam bürolarına da değindi. Genel kurul sürecinin ardından 6 fabrikada TİS görüşmelerinin başlayacağının bilgisini de veren Kabacı işçilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

'KRİZİN FATURASINI PATRONLAR ÖDEMELİ'

Söz alan genç delege işçi "Krizin faturası işçiler değil, patronlar ödemeli. her sorunda ek vergilerle işçilere kesilmeye çalışılıyor. İşçiler, örgütlenerek bu faturanın kendilerine kesilmesine engel olmalı. işimize, geleceğimiz ve çocuklarımız için örgütlü davranılmalı" dedi.

MEVCUT BAŞKAN SEÇİME GİREMEDİ

Konuşmaların ardından yönetim kurulunun ibrasına geçildi. Seçime ise tek liste ile girildi. Mevcut şube başkan yardımcısı Orhan Zengin'in başkanlığındaki liste yönetim kuruluna seçildi. Genel kurulla birlikte Petrol İş İzmir Şubesi'nde bir devir kapandı. 32 yıldır şube başkanlığı yapan Ali Gani Gündoğdu ve ekibi delege sayılarının azlığından kaynaklı seçime girmekten vazgeçti. Yeni şube Orhan Zengin, Mustafa Örgen, Caner Yıldırım, Hakan Zaptiyeoğlu, Mürsel Kartancı'dan oluştu.

YENİ BAŞKAN: ÖRGÜTLENMEKTEN BAŞKA KURTULUŞUMUZ YOK

Kongrenin kapanışında konuşan yeni şube başkanı Orhan Zengin de kurdaki artışın işçilerin maaşlarının değerini düşürdüğünü belirterek "Haliyle yükü arttı. Örgütlenme önündeki problemler yetmez gibi ekonomideki dalgalanmalar işçilerin geleceğe kaygı ile bakmasına sebep oldu. Eğer birlik olamazsak önümüzdeki TİS sürecinde büyük sorunlar yaşayacağız. İşçilerin yanı sıra yurt dışından dolarla ham madde alan fabrikalar da zorluklar yaşıyor dedi.

Yönetime neden aday olduklarını da anlatan Zengin şunları söyledi "İşçinin hakkının karşılığının verilmesi için buna talip olduk. 2 bin 600 üyemizin her biri bizim için kıymetlidir. Ekibimşe birlikte hiç kimse işinden olmasına alet olmayacağız. Hep birlikte şubeyi yöneteceğiz. Yönetim olarak eleştirilere açığız. Bizim örgütlenmemiz, sayımızı arttırmamız gerekiyor. Bizim örgütlenmeden başka kurtuluşumuz yok. Üyelerimize karşı sorumluluğumuz çok fazla. Bunu bilerek yönetime aday olduk." (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Almanya-Türkiye ilişkileri: Gerilimden sonra balayı mı?

SONRAKİ HABER

CHP’li Tanal, seçmen hakkını kısıtlayan YSK kararını AYM’ye taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa