Meksikalı gazeteciler namlunun ucunda
Fotoğraf: Pixabay

Meksikalı gazeteciler namlunun ucunda

Meksika, gazetecilerin en fazla öldürüldüğü ülkeler sıralamasında Suriye ve Afganistan’la birlikte ilk sıralarda yer aldı.

Meksika, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RFS) 2018 yılı Basın Özgürlüğü Endeksi’nde , gazetecilerin en fazla öldürüldüğü ülkeler sıralamasında Suriye ve Afganistan’la birlikte ilk sıralarda yer aldı. Sadece bu yılın ilk 8 ayında 8 gazeteci saldırılar sonucu yaşamını yitirdi. 

Meksika’da 2000 yılından beri 118 gazeteci saldırılar sonucu yaşamını yitirdi. Öldürülen gazetecilerden çoğunun katilleri bulunamadı.

CADDE ORTASINDA İNFAZ

Gazeteci Erik de la Reguerra, Meksika’ya giderek öldürülen gazetecilerin yakınları, baskı altındaki gazetecilerle görüşerek izlenimlerini İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (LO) yayın organı ‘Arbetet Global’a yazdı. Bu yılın 15 Mayıs’ında Tabasco’da işe gitmek üzere yola çıkan Juan Carlos Huerta, yol ortasında ateş edilerek infaz edildi. Aradan 3 aydan fazla geçmesine rağmen katiller bulunamadı. Eyalet Başsavcısı, Huerta’nın bir soygun girişimi sırasında yaşamını yitirmiş olabileceği açıklamasını yaptı. 

Televizyon ve radyo programlar yapan Huerta, öldürülmeden önce Tabasco’da vali adaylarıyla söyleşiler yapıyordu. Kamuoyunu aday ve partilerin seçim çalışmaları hakkında bilgilendiriyordu.

KAYGILAR OTO SANSÜRE YOL AÇIYOR

‘Arbetet Global’a konuşan Huerta’nın gazetecilik yapan kardeşi Luis Guillermo Huerta, ”Bu cinayeti araştırmaya cesaret eden tek kişi benim. Meslekdaşlarımızın kaygıları oto sansüre neden oluyor. Ve bir çoğu satın alınmalarına izin veriyor. Benim kardeşim dürüsttü ama Tabasco’da bir çok gazetecinin zarf içinde para aldığını biliyorum” dedi.

Araştırmacı Gazeteci Felipe Eladio, politikacıların tehditlerine maruz kalmış, bir kaç kez polis tarafından göz altına alınmış, evi yakılmış ve arabası saldırıya uğramış.  

Ülkenin değişik bölgelerindeki gazeteci ölümlerinden sadece uyuşturu ticareti yapan mafya ve suç örgütlerinin sorumlu olmadığını belirten Eladio, ”Politikacılar ve ilktidarda bulunanların gazetecilerin öldürülmelerinde büyük rolleri var” dedi. Yanında GPS’li bir alarm cihazı taşımak zorunda kaldığını söyleyen Eladio, ”Juan Carlos’un öldürülmesinden sonra sürekli korku içindeyim. Oto sansüre yol açmaması için bunu yenmeye, kaygılardan kurtulmaya çalışıyorum” dedi.

GAZETECİLERİN İŞ GÜVENLİĞİ YOK

‘Arbatet Global’ın araştırmaları gazetecilerin çoğunun kadrosuz ve serbest gazeteci olarak çalıştıklarını aylık ücretlerinin ortalama 4560 peso (260 avro) aylık aldıklarını gösteriyor. Aldıkları maaşlarıyla geçinemeyen gazetecilerden bazıları taco satıcılığı ve taksi şoförlüğü gibi işlerde çalışmak zorunda kalıyor.  Sınır Tanımayan Gazeteciler Meksika Temsilcisi Balbina Flores, hükümetin mafyaya karşı askeri stratejisinin gazeteciler ve halkın haber edinme hakkına darbe vurduğunu söyledi. Meksika’da gazeteciler için en büyük sorunlardan bir diğerinin iş güvencesinin olmaması ve çoğunun serbest çalışma yapmak zorunda kalması olduğunu belirten Flores, medya patronlarının saldırıya uğrayan ve yaşamını yitiren gazetecilere sahip çıkmadıklarına dikkat çekti. 

GAZETECİLER İÇİN EN TEHLİKELİ ÜLKE

Meksika'da gazetecilerin çoğunluğu sendika üyesi değil. Sadece Mexico City’de bulunan büyük medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler sendika üyesi. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2018 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde180 ülke arasında 147. sırada yer alan Meksika Batı yarımkürede gazeteciler için en tehlikeli ülkesi olma özelliğini taşıyor. (Stockholm/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2018 21:32
www.evrensel.net