Kızıl akbabalar meclise taşındı!

Kızıl akbabalar meclise taşındı!

ANTALYA ve Isparta sınırlarında yaşayan ve sayıları tekli rakamlarla ifade edilen kızıl akbabalar meclise taşındı. CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, insan kaynaklı etkilerin yanısıra HES’ler ve bölgede birbiri ardına açılan taş ocaklarının tehdit ettiği kızıl akbabalar hakkında Meclise verdiği yazılı soru önergesinde, son akbabaların ko

GÖKLERİN HAKİMİ TEHDİT ALTINDA

Antalya’nın Manavgat, Isparta’nın ise Sütçüler ilçeleri sınırlarını kapsayan Köprüçay havzasının yanı sıra Sütçüler yakınlarındaki Yazılı Kanyon ve çevresinde yaşayan kızıl akbabaların yaşam alanları her geçen gün giderek daralıyor. Bölgede son yıllarda birbiri ardına açılan taş ocakları ve HES projeleri, sayıları tekli rakamlarla ifade edilen ancak ekosistem açısından son derece önemli olan kızıl akbabaların varlığını tehdit ediyor.

SÜTÇÜLER YÖRESİ DOĞA KORUMADA ÖNCELİKLİ BÖLGE

Konuyu meclise taşıyan CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, ölü hayvanlarla beslenen ve doğanın çöpçüsü olarak anılan kızıl akbabaların salgın hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynadıklarını vurgulayarak, yaban keçisi, kızıl tilki, kurt, sakallı akbaba, kara akbaba, gökdoğan ve yılan kartalı gibi türlerin de yaşam alanı olan Sütçüler yöresinin doğa korumada öncelikli bölgelerden biri olduğunu vurguladı.

TÜKENİRSE SALGIN HASTALIK ÇIKMAZ MI?

Önergesinde, bölgede yaşayan kızıl akbabaların neslinin tükenmemesi için bakanlıkça yapılmış bir çalışma bulunup bulunmadığını soran Sapan, Bakan Eker’e; “Kızıl akbabanın neslinin tükenmesi doğadaki yaşam zincirinin bozulmasına ve bölgede salgın hastalıkların çıkmasına neden olmaz mı” diye sordu.

KASIMLAR BARAJI BÖLGENİN CANLIYAŞAMINA TEHDİT

Bölgede bulunan taş ocaklarının ve Yukarı Köprüçay havzasında yapımı planlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ÇED (çevresel etki değerlendirme) olumlu kararı verilen Kasımlar Barajı ve HES Projesinin kızıl akbaba ve bölgede yaşayan diğer canlı türleri için tehdit oluşturduğunun ortada olduğunu belirten Sapan, Bakan Eker’den; “Bu konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürütüyor musunuz? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kızıl akbabaların neslinin tükenme tehlikesi konusunda uyardınız mı” sorularını yanıtlamasını istedi. (CİHAN)

www.evrensel.net