31 Ağustos 2018 18:23
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Eylül 2018 08:50

Plaza üstündeki dağevi 'imar barışı' yüzünden yıkılmayabilir

Diyarbakır Mimarlar Odası şikayet etmiş ve yıkım kararı çıkmıştı. Plaza üzerindeki dağevi 'imar barışı' nedeniyle yıkılmayabilir.

Plaza üstündeki dağevi 'imar barışı' yüzünden yıkılmayabilir

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde, 16 yıl önce plaza üzerine yaptırılan dağevi benzeri ahşap yapının 'yardımına' imar barışı yetişti. Diyarbakır Mimarlar Odası'nın yaptığı başvuru üzerine Belediye söz konusu yapı için yıkım ve cezai işlem kararı alırken yürürlüğe giren imar başarı nedeniyle söz konusu yıkım ve cezai işlemin uygulanamadığı ve yapının ne olacağına imar barışı ile ilgili yapılan başvurudan sonra karar verileceği öğrenildi.

Merkez Sur ilçesinde 2002 yılında iş insanı ve Diyarbakırspor eski başkanı Abdurahman Yakut tarafından yaptırılan plazanın üzerine dağevi benzeri bir yapı yaptırıldı. Söz konusu yapı, son günlerde yeniden sosyal medyanın gündemine taşınırken, tamamen ahşap malzemeden yapılan villa tipi evde ziyaretçiler için şark köşesi ve Türkiye'nin her bölgesinin kültürünü yansıtan elişleri bulunuyor. Taş ve betonun kullanılmadığı 90 metrekarelik ahşap ev, misafirhane olarak kullanılıyor.

Fotoğraf: DHA

Diyarbakır Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine Merkez Sur Belediyesi söz konusu yapı için Temmuz ayında yıkım ve cezai işlem yaptırma kararı aldı. Ancak, yürürlüğe giren imar başarı ile birlikte iş insanı Yakut'un söz konusu yapı için başvuruda bulunması üzerine verilen cezai işlem ile yıkım kararı şu anda uygulanamıyor. Yetkililer, söz konusu yapı için imar barışına başvuru yapıldığını ve yapılan başvuru sonuçlanıncaya kadar kanun gereği yıkım yapılamadığını söyledi. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Belediye göz yumdu, bakanlık planı onayladı

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de Libya açıklarında mültecileri taşıyan bot battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa