31 Ağustos 2018 18:32
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2018 18:34

Belediye göz yumdu, bakanlık planı onayladı

İzmir Üçkuyular İstinye Park AVM ve otel projesi alanının bir kısmına ait imar planlarının iptal edilmesine rağmen CHP’li belediye inşaatı durdurmadı.

Belediye göz yumdu, bakanlık planı onayladı

Fotoğraf: Metehan Ud/EVRENSEL

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir’de meslek odalarının her defasında ‘kent suçu’ işleniyor diye karşı çıktığı Üçkuyular’daki İstinye Park AVM ve Otel Projesi’nin yapıldığı alanın bir kısmına ait imar planları iptal edilmesine rağmen CHP’li Balçova Belediyesi inşaatı durdurmadı. Hızlıca askıya çıkan yeni imar planına yapılan yüzün üzerinde itiraza rağmen ise planlar askıdan indikten  4 gün sonra onaylandı.    

İzmir’in Balçova  İlçesi Üçkuyular Meydanı’ndaki yapımı devam eden İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel Projesinin imdadına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetişti. Yapımı devam eden projenin bulunduğu meydandaki ‘resmi kurum alanı’ ve ‘eğitim alanı’ olarak ayrılan parselleri tekrardan ‘ticaret-turizm’ alanına çeviren imar planları jet hızıyla bakanlık tarafından onaylandı.Mahkeme kararı ile iptal edilen planların yerine çıkan yeni imar planları 13 Ağustos’ta askıdan indi. Bu süreçte planlara karşı yüzün üzerinde itiraz dilekçesi verildi ancak itirazlı hızlıca değerlendiren bakanlık 4 gün içinde kararını verdi ve bayram tatilinden önceki son iş günü olan 17 Ağustos’ta planları onayladığını belediyelere yazdığı yazı ile duyurduğu ortaya çıktı. Bakanlığın itirazlara nasıl cevap verdiği ise henüz bilinmiyor. Bayram tatilinin üzerinden 4 iş günü geçmesine rağmen itiraz dilekçesi verenlere ulaşmış bir cevap yok.

BELEDİYE: BAKANLIĞA SORACAĞIZ

Projenin bulunduğu Balçova Belediyesi ise hukuksuz bir şekilde ilerleyen inşaata göz yumdu. Eline ulaşan mahkeme kararına rağmen CHP’li belediye, inşaatı mühürlemedi, 30 günlük yasal süreci kullanmaya çalıştı. Şehir Plancıları Odası’nın inşaatın durdurulması için yazdığı dilekçeye karşı ‘bakanlığa soracağım’ cevabını verdi. Belediye Başkanı Çalkaya basına yaptığı açıklama ile “Projede kanun ve imar planlarına aykırı bir şey yok. Yatırıma engel değil, destek olmak lazım. Bizim yerel yönetimler olarak yapmamız gereken şeyler yatırımcının önünü açmaktır” sözlerini kullanmıştı.

‘İPTAL GEREKÇELERİ GİDERİLMEDİ’

Proje ile ilgili gazetemize konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Kocaer, onaylanan planların bir öncekiyle hemen hemen aynı olduğunun altını çizdi. Mahkemenin iptal gerekçelerinin hiç birinin yeni planda sağlanmadığını da ifade eden Kocaer “Bilime ve hukuka aykırı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda halk tarafından istenmeyen bir plan var ortada. Buna rağmen bakanlık alelacele planları yürürlüğe soktu. Belediye üstüne düşen görevi yapmadı. Bakanlık askıya bir plan çıkardı ama ruhsat işlemleri belediyede yürütülüyor. Dolayısıyla ruhsatın ve inşaat işlemlerinin durdurulması gerekiyordu. Mahkemenin verdiği kararı yerine getirmedi. Eskiden kamuya ait bu arazideki inşaatın durmaması için elinden geleni yaptı” dedi.

KAMUSAL ALANDAN TİCARİ ALANA

Üçkuyular Meydanı’nda AVM ve otel projesinin olduğu söz konusu alan daha önceki imar planlarında resmi tesis alanı, eğitim alanı, açık pazar yeri alanı, çocuk parkı, yeşil alan ve terminal alanı olarak belirlenmişti. Doğuş Holding tarafından ucuza satın alınan parseller 2015 yılındaki plan tadilatı ile ticaret merkezi ve otel imarına çevrildi ve değeri arttırıldı. Alandaki Karabağlar Vergi Dairesi, lise, terminal, pazar alanı ise Karabağlar sınırındaki başka parsellere taşındı.

Doğuş Holding tarafından yapımını başlanan proje Orjin Gruba satıldı. 42 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olması planlanıyor. İzmir’e Sahip Çık Platformu ise yeni planlara karşı dava açacağını duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABER

Sivas'ta 'şarbon' paniği: Köy karantinaya alındı

SONRAKİ HABER

İşsizlik oranı, Ekim 2018'de 1,3 puan artarak 11,6 oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa