31 Ağustos 2018 11:48
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2018 11:53

Ticaret Bakanlığından ‘kur’ düzenlemesi

Ticaret Bakanlığı, kurdan kaynaklı maliyetinde artış olmasa dahi mal veya hizmet fiyatının artırılmasını aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına aldı.

Ticaret Bakanlığından ‘kur’ düzenlemesi

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ticaret Bakanlığı, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına aldı.

Bakanlığın, ‘Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alındı.

Söz konusu düzenlemeyle Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulunca gerekli denetimler yapılacak, bu yöndeki uygulamalar hızlıca tespit edilecek ve gerekli yaptırımlar uygulanacak. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Türkiye'nin S-400'lere ihtiyacı var, en kısa sürede alacağız

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa