31 Ağustos 2018 11:04
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2018 11:20

Taciz skandalı nedeniyle Nobel’den çekilen üyeler geri döndü

İsveç Akademisindeki çalışmalarından taciz skandalı nedeniyle çekilen üyeler, Akademiye geri döndü.

Taciz skandalı nedeniyle Nobel’den çekilen üyeler geri döndü

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Nobel Edebiyat Ödülleri’ni veren İsveç Akademisinde ortaya çıkan cinsel taciz ve saldırı skandalından sonra çalışmalardan çekilen Akademinin eski Daimi Sekreteri Sara Danius ile üyeler Kjell Espmark ve Peter Englund, Akademinin çalışmalarına katılacaklarını açıkladı.

SÖZLERİNDEN GERİ DÖNDÜLER

Danius, Espmark ve Englund, cinsel taciz ve saldırı ile suçlanan Jean-Claude Arnault’a destek vermekle eleştirdikleri eski Daimi Sekreter Horace Enghdal’ın istifa etmesi durumunda Akademinin çalışmalarına katılacaklarını açıklamışlardı. Enghdal’ın istifa etmeyi reddetmesine rağmen üç üye, kendi aralarında bir toplantı yaparak Akademi’nin çalışmalarına katılma kararı aldı.

İsveç Devlet Televizyonu’na (Svt)  açıklamalarda bulunan Espmark, “Biz önce Horace’ın istifa etmesi gerektiğini söyledik ama Akademi bireylerden daha önemli... Horace’ın adım atmamasından üzüntü duyuyoruz ama bu yeni durumda Akademi daha önemli ve biz buna rağmen katkıda bulunmaya karar verdik” açıklamasını yaptı.

Espmark, Akademi’ye devamlı dönüş yapma niyetinde olmadıklarına ve her şeyden önce yeni üyelerin seçilmesine yardım edeceklerine vurgu yaptı.

İLK TOPLANTI 6 EYLÜL’DE

4 üyenin istifa etmesi ve 3 üyenin de çalışmalardan çekilmesi sonucu Akademi’nin üye sayısı 9’da düşmüştü. Tüzük, karar alınması için en az 12 üyenin karar vermesini öngördüğünden Akademi, yeni üyeler seçememiş ve 2018 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nü verememişti.

Nobel Vakfı da, Akademiye bir mektup göndererek bundan böyle Nobel Edebiyat Ödülleri’nin yazar ve hukukçuların oluşturacağı bir komite tarafından verilmesini talep etmiş ancak Akademi bu talebi reddetmişti.

3 üyesinin yeniden çalışmalara katılmasıyla Akademi karar verebilecek sayıya ulaştı. Akademi ilk toplantısını 6 Eylül günü yapacak.

ÖNCEKİ HABER

Formula 1'de sıradaki durak İtalya

SONRAKİ HABER

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Erdoğan tarafından rektörlüğe atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa