31 Ağustos 2018 10:06
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2018 19:55

Batman'da çatışma: 2 asker, 1 PKK'li yaşamını yitirdi

Batman'ın Kozluk ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyonda iki asker, bir PKK'li yaşamını yitirdi.

Batman'da çatışma: 2 asker, 1 PKK'li yaşamını yitirdi

Fotoğraf: Özkan Bilgin/AA

Paylaş

Bölge’de çatışmalar 1 Eylül Dünya Barış Günü arifesinde de devam etti. Batman’da çıkan çatışmada 2 asker ve 1 PKK’li yaşamını yitirdi. Barış Günü’ne dair Evrensel’e konuşan Diyarbakır’da düzenlenecek miting tertip komitesi başkanı Erkan Ekinci, “Çözüm toplumsal bir barıştan ve demokrasiden geçiyor” dedi.  

“1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla Diyarbakır’da siyasi partiler, kitle örgütleri, meslek odaları ve sendikalardan oluşan Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen miting, bugün İstasyon Meydanı’nda yapılacak. Öte yandan Bölge’de çatışmalar barış günün arifesinden devam etti. Batman’ın Kozluk ilçesindeki operasyonda 2 asker, bir PKK’linin yaşamını yitirdiğini açıklandı.

2 ASKER, 1 PKK’Lİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, bugün(dün) saat 03.40’ta, Kozluk ilçesi Kumlupınar Köyü Kocabey mezrası bölgesinde yürütülen operasyon sırasında, 1 PKK’linin de yaşamını yitirdiği belirtildi. Yürütülen operasyon sırasında yaralanan 2 askerin Kozluk Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdiği duyuruldu.

‘BARIŞA İHTİYAÇ OLDUĞUMUZ BİR YILDAYIZ’

“Barış hemen şimdi” şiarıyla yapılıp, çocuk ve gençlerin ölmemesi, tecride son verilmesi, hasta tutukluların serbest bırakılması ve ormanların yakılmaması taleplerinin dile getirileceği mitinge dair Evrensel’e konuşan Tertip Komitesi Başkanı Erkan Erenci, barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz yıllardan birinde olduklarını söyledi.

‘ÇATIŞMA ÇÖZÜM DEĞİL’

Erkan Erenci (Fotoğraf: Evrensel)

Türkiye’de büyük bir yönetememe krizinin söz konusu olduğunu belirten Erenci “3 buçuk milyon insan bankalarla icralık durumda, hukuk sistemi olabildiğince alt üst edilmiş, eğitim sistemi de aynı şekilde.Yani kriz sadece ekonomik değil. Bu ülkeyi yönetememe gibi bir durum var”dedi.  Bu açıkların sürekli bir kaos ve çatışma ortamıyla kapatmaya çalışıldığını söyleyen Erenci, “Onun için biz diyoruz ki bu çözüm değil. Çözüm toplumsal bir barıştan ve demokrasiden geçiyor” dedi.

‘BU BASKIYI KABUL ETMEYELİM’

İktidarın insanlara iyi bir gelecek vaat ederek değil, milliyetçilik ve savaş vaat ederek ayakta kalmaya çalıştığını dile getiren Erenci, “Diğer bir sorunumuz da tabi bugün ülkemizde yaşanan tecrit durumu. Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecrit sonlanmadıkça maalesef bu toplumsal barışın mümkün olacağını da tahmin etmiyoruz” dedi. Erenci, “Tüm Türkiye halkı olarak bu baskı ve zulmü kabul etmeyelim” çağrısında bulundu.

DİYARBAKIR 1 EYLÜL PROGRAMI

Diyarbakır’da Bugün İstasyon Meydanı’nda yapılacak “1 Eylül Dünya Barış Günü” mitinginin programı belli oldu. On binlerce yurttaşın katılması beklenen miting, saat 16.00’da başlayıp 20.00’da son bulacak. Miting alanına gelmek isteyen yurttaşlar ise, Ofis, Sur ve Bağlar tarafından alana giriş yapabilecek. Mitingde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Bedran Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Özgür Kadın Hareketi/Tevgera Jinen Azad (TJA) üyesi Ayşe Gökkan, konuşma yapacak. Yine Barış Anneleri platformdan halkı selamlayacak.

 Yapılacak konuşmaların ardından ise sanatçı Ali Geçimli sahne alıp, şarkılarını seslendirecek.

MİTİNG İÇİN HALKA ÇAĞRI YAPILDI

İstasyon Meydanı’nda yapılacak miting çalışmaları kapsamında esnaf ziyareti gerçekleştiren HDP ve DBP Diyarbakır İl Örgütü, yurttaşları mitinge davet etti.

 Kayapınar ilçesinde, DBP İl Eşbaşkanı Naşide Toprak, HDP Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel ve Selçuk Mızraklı,  ilçeye bağlı Huzurevleri Mahallesi’ndeki esnafları ziyaret etti. Ziyaret sırasında Semra Güzel “Tam da şimdi barış zamanı, hep beraber alanlara” diyerek halkı mitinge davet etti. Bağlar’da, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek ve vekiller Saliha Aydeniz ile Dersim Dağ, Yenişehir’de ise, HDP İl Diyarbakır Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, milletvekillerinden İmam Taşçıer, Sur’da ise HDP Diyarbakır il Eşbaşkanı Şerif Camcı ve HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun esnaf ziyareti yaparak halka bildiri dağıttı.

 Bu kapsamda yapılan esnaf ziyaretlerinde halkla görüşen vekiller barışa, kardeşliğe vurgu yaparak herkesi alanlarda birlik olmaya çağırdı. Yapılan çalışmalarda bildiri dağıtan vekiller halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

ÖNCEKİ HABER

'Marketlerde 385 ürünün fiyatı ortalama yüzde 30 arttı'

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa