‘Onların türküsünü söyleyeceğiz’

‘Onların türküsünü söyleyeceğiz’

DEVRİMCİ 78’liler Federasyonu üyeleri, 12 Eylülde Mamak Cezaevi’nde katledilen, işkence gören arkadaşlarını anmak, işkencecileri teşhir etmek için dün cezaevi önündeydi. Mamak Cezaevi önünde Mamak türküsünü söyleyen federasyon üyeleri, 12 Eylül darbecilerinin gerçekten yargılanmasını

DEVRİMCİ 78’liler Federasyonu üyeleri, 12 Eylülde Mamak Cezaevi’nde katledilen, işkence gören arkadaşlarını anmak, işkencecileri teşhir etmek için dün cezaevi önündeydi. Mamak Cezaevi önünde Mamak türküsünü söyleyen federasyon üyeleri, 12 Eylül darbecilerinin gerçekten yargılanmasını talep etti. 12 Eylül Utanç Müzesi etkinlikleri kapsamında Mamak Askeri Cezaevi önüne giden Devrimci 78’liler Federasyonu üye ve yöneticileri, darbecilerin hesap vermesini istedi.

‘RACİ TETİK HESAP VERSİN’

Darbecilerin ve dönemin Mamak Cezaevi komutanı Emekli Albay Raci Tetik’in de gerçekten yargılanmasını istediklerini vurgulayan Federasyon Yöneticisi Hüseyin Yılmaz, “Mamak’ta son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kullandıran, G- 3 makineli tüfeğiyle koğuşları tarayan Raci Tetik’in ayrıca halka ve demokrasiye karşı suç işleyenlerin gerçekten yargılanana kadar peşindeyiz” dedi.
Doğum gününde idam edilen Ali Aktaş’ın annesi Ganime Aktaş da, “Benim oğlum kötü bir şey yapmadı. İnsanlık için mücadele etti. Ben oğlumu idam edenlerin peşindeyim ve mücadele edeceğim. Ben ölsem bile torunlarıma vasiyet ediyorum, oğlumun mücadelesini onlar sürdürsünler” dedi.

MAMAK’IN İŞKENCECİLERİ

Eylemde Mamak’taki işkencecilerin de tek tek isimleri okunarak, “Sizler cezanızı bulana kadar peşinizdeyiz” denildi. 12 Eylül’de Mamak Cezaevi’nde işkence yapanların listesi ise söyle;
“Albaylar Raci Tetik, Süleyman Turan, Piyade Yarbay Engin Eğin, Baysal Balaban ve Tamer Öğün, Binbaşı Hikmet Uzun, Yüksel Güney ve Hasmet Onur, Tankçı Binbaşı Tacettin Baysal, Yüzbaşı Mehmet Özer ve Duygu Canik, Tankçı Yüzbaşı Ahmet Uluçay, Üstteğmen Savaş Biçen, Ahmet Kelek, Fuat Taşçı ve Fazıl (soyadı bilinmiyor), Başçavuş Kadir Şahin, Adnan Aytür, Feyyaz ve Esat (soyadları bilinmiyor), Çavuş Nadir Nair ve Süleyman Çengel, Onbaşı Mahmut Baran ve Rıdvan Saygılı, Er Cezmi Nihal, Harun Bal, Fethi Büyükarca, Ali Canpolat, Ali Yurtsever; Mehmet Çakmaoğlu ve Abdullah Yıldız.” (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net