30 Ağustos 2018 15:28
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ağustos 2018 15:33

Arjantin’de hükümet IMF ile anlaşmaya, emekçiler greve hazırlanıyor

Arjantin'de sendikalar IMF ile anlaşma ve Macri hükümetinin ekonomi politikalarına tepki olarak 24 ve 25 Eylül günleri için genel grev ilan etti.

Arjantin’de hükümet IMF ile anlaşmaya, emekçiler greve hazırlanıyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Uluslararası Para Fonu (IMF), Arjantin’in “50 milyar dolarlık borç ödemesinin hızlandırılması” talebine yeşil ışık yaktı. BBC’nin haberine göre, IMF Başkanı Christine Lagarde, Arjantin’le olan “finansal programın aşamalarını gözden geçireceklerini” ifade etti.

Arjantin’nin sağcı Devlet Başkanı Mauricio Macri, televizyonda yayınlanan halka sesleniş konuşmasında IMF kredisinin belirsizliği azaltacağını ve piyasa güvenini tazeleyeceğini söylemişti. Kemer sıkma politikaları nedeniyle sık sık büyük grevlerin yaşandığı Arjantin’de para birimi ‘peso’nun büyük değer kaybetmesinin ardından hükümet, 8 Mayıs’ta yardım için IMF’nin kapısını çalmış, Haziran ayında IMF, Arjantin’e 50 milyar dolar borç verilmesini öngören 3 yıllık stand-by anlaşmasının resmen onaylandığını bildirmişti.

YÜZDE 40 DEĞER KAYBI, 3 FAİZ ARTIRIMI

Arjantin pesosu yıl başından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti. Enflasyon da geçen aylarda yüzde 25’in üzerine çıktı Arjantin Merkez Bankası, üç olağanüstü faiz artırımını peş peşe yaptı. Üç faiz artırımıyla birlikte Arjantin’de faizler yüzde 27’den yüzde 40’a çıkarıldı.

Ancak Arjantin Devlet Başkanı Macri’nın IMF’den yardım istemesi, ülkesinde tepkilere neden oldu. Arjantin’de IMF politikaları, 2001 yılındaki ekonomik çöküşünden sorumlu tutuluyor.

SENDİKALAR EYLÜL’DE GENEL GREVE ÇIKIYOR

Sendika konfederasyonları ise IMF ile anlaşma ve Macri hükümetinin ekonomi politikalarına tepki olarak 24 ve 25 Eylül günleri için genel grev ilan etti.

Telesur’un haberine göre, Genel İş Konfederasyonu CGT’den Çarşamba günü, 120 kitle örgütünün temsilcileriyle yapılan görüşmenin ardından gelen açıklamada, 25 Eylül günü 1 günlük iş bırakma kararı aldığı duyuruldu.

Arjantin İşçi Merkezi (CTA) isimli sendika konfederasyonu da 24 Eylül’de başlayacak 36 saatlik genel grev kararı açıkladı.

Ülkedeki çok sayıda kitle örgütü de sendikaların grev ve gösterilerine katılacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Ulusal Yarışma devam ediyor

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa