30 Ağustos 2018 11:59
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ağustos 2018 12:17

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret etti, Atatürk'ün mozolesine çelenk konuldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

Fotoğraf: AA

Paylaş

30 Ağustos Zafer Bayramı ülke çapında kutlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti.

Erdoğan başkanlığında, aralarında TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanlarının bulunduğu heyet, aslanlı yoldan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk'ün mozolesine ay yıldız motifli çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşı, tören alanındaki Cumhurbaşkanlığı Bandosu tarafından çalındı.

Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Deftere yazdıklarını okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bugün millet olarak bağımsızlığımızın müjdesi olan Büyük Zaferin 96'ncı yıl dönümünü büyük bir gururla idrak ediyoruz. Tüm yokluk, yoksulluk ve imkansızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı'nın liderliğinde sürdürülen, destansı bir mücadelenin meyvesi olan bu zafer, şanlı tarihimizin altın halkalarından biridir. Türk milleti, şehitlerimizin fedakarlıklarından, gazilerimizin cesaretinden, binlerce yıla sari kadim değerlerinden aldığı ilhamla 96 yıl önce olduğu gibi bugün de istiklaline canı pahasına sahip çıkmaktadır. Ülkemizin egemenliğine yönelik son zamanlarda artan tehdit, ihlal ve saldırılar bizi ideallerimizden ve hedeflerimizden asla alıkoyamayacaktır. Ruhun şad olsun."

Töreni Anıtkabir'i ziyaret eden çok sayıda yurttaş da izledi.

Öte yandan 30 Ağustos Zafer Bayramı kentlerin meydanlarında yapılan törenlerle kutlandı. İllerdeki bu kutlamalara mülki amirlerin, çeşitli siyasi parti ve kitle örgütü yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. (AA)

ÖNCEKİ HABER

1 Eylül’ün yıl dönümü yaklaşırken Almanya’dan çağrılar geldi

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa