29 Ağustos 2018 21:21

Porto Riko'da kasırgada ölenlerin sayısı 64 değil 2 bin 975

Porto Riko’da yetkililer, 2017’de adayı vuran Maria Kasırgası’ndan 1 yıl sonra hayatını kaybedenlerin sayısının 64 değil 2 bin 975 olduğunu açıkladı.

Porto Riko'da kasırgada ölenlerin sayısı 64 değil 2 bin 975

Porto Riko (Fotoğraf: Flickr - (CC BY 2.0))

Paylaş

Karayipler’deki ABD sömürgesi olan Porto Riko’da yetkililer, 2017’de adayı vuran Maria Kasırgası’nın daha önce 64 olarak açıklanan ölü sayısını 2 bin 975’e yükseltti. Bu, daha önce açıklanan rakamın yaklaşık 50 katına denk geliyor.

BBC’nin haberine göre Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, bulguları uzun soluklu bağımsız bir soruşturmanın ardından duyurdu.

HALA GERÇEK RAKAM BİLİNMİYOR

Maria Kasırgası, Karayip Adaları’nda son 90 yılda görülen en güçlü kasırgaydı. Porto Riko Hükümeti son bir yılda defalarca kasırga felaketinde hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını vermemekle suçlanmıştı.

Vali Rosello, düzenlediği basın toplantısında “Yetkililere resmi ölü sayısını 2 bin 975’e çıkarmaları için talimat veriyorum” dedi. Rosello ayrıca, “Bu tahmini bir rakam olsa da, bilimsel dayanakları var” diye konuştu.

Porto Riko hükümeti daha önce ölü sayısının 64’ten fazla olduğunu kabul etmiş, bazı uzmanların tahmini rakamı 4 bin 600 olarak vermesine rağmen, yetkililer resmi ölü sayısını değiştirmemişti.

Öte yandan son veriler, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nin araştırmalarına dayanıyor.

Araştırmacılar, Maria’nın adayı vurduğu Eylül 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasındaki verileri inceledi. Porto Riko hükümeti de bağımsız araştırmanın sonuçlarını kabul etti.

BİR YIL GEÇTİ ALT YAPI YENİLENMEDİ

Porto Rikolu yetkililer, Maria Kasırgası’nın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen altyapıyı ve güç nakil şebekelerini yenilemekte zorlanıyor.

Ada ülkesinde yaraların sarılması, 139 milyar dolara mâl olacak.

EN ÇOK YOKSULLAR ÖLDÜ

Öte yandan aynı araştırma, Porto Riko’da yoksulların kasırga sonrası hayatını kaybetmesi ihtimalinin yüzde 45 daha fazla olduğuna işaret etti. Maria Kasırgası sonrası tedavi koşulları ve temiz suya erişimin yetersizliği ile tekrar eden elektik kesintileri nedeniyle, çok sayıda insan hayatını kaybetmişti.

NÜFUSUN YÜZDE 8’İ EVLERİNİ TERKETTİ

Karayip Adası, 3.3 milyon ABD vatandaşına ev sahipliği yapıyor.

Ancak bu son araştırmaya göre kasırga nedeniyle nüfusun yüzde 8’i evlerini terk etti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Barışa hasret

SONRAKİ HABER

Honda'nın Türkiye ve İngiltere fabrikalarını kapatacağı iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa