30 Ağustos 2018 03:15

'Barış, Kürtler kadar Türklere de lazım'

Bölgedeki insan hakları savunucuları, 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne dair konuştu: Sorunun diyalog ve müzakere ile çözüleceğine inanıyoruz.

'Barış, Kürtler kadar Türklere de lazım'

Fotoğraf: İnanç Yıldız/EVRENSEL

Paylaş

Çağla YOLAŞAN
Diyarbakır

Dünya Barış Günü’ne dair konuşan insan hakları savunucuları, barışın Kürtler kadar Türklere de lazım olduğunu, şiddetle çözüm yolunun bulunamayacağını belirterek sorunun diyalog ve müzakere ile çözüleceğine inandıklarını söyledi.

Bölge’deki çatışmalı süreç, birçok hak ihlalini de beraberinde getiriyor. İşkence vakalarındaki artıştan orman yangınlarına kadar geniş bir yelpazeyi içine alan hak ihlalleri bilançosu, çözümsüzlük sürdükçe ağırlaşmaya devam ediyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle, bölgedeki insan hak savunucuları Evrensel’e değerlendirmelerde bulundu.

'DÜNYADAKİ ÖRNEKLER MÜZAKERE DİYOR'

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, bölgede 3 yıldır süren çatışma sürecine dikkat çekerek “2015 Temmuz itibariyle, daha öncesinde de bölgenin aşina olduğu ancak daha farklı bir konsept ile beraber bir savaş süreci gelişti. Bununla birlikte 2016 itibariyle de OHAL ilan edildi. Bu süreçte devam eden çatışmalı ortam, savaşın hakim olduğu bir durum yarattı” ifadelerini kullandı. Gelinen noktada hükümetin barışa yönelik bir politikasının görünmediğini belirten Zeytun, “Her ne kadar hükümetin 3 yıldan beridir yürüttüğü bir çatışma siyaseti var ise de biz çözümün her daim müzakere ve diyalogla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bunu tüm dünya örneklerinde de görebiliriz. Kolombiya’dan tutalım Şili’ye, İrlanda’ya kadar mevcut olan tüm sorunların, ne kadar şiddetle geçerse geçsin en sonunda nihayete varacağı yer tarafların müzakere ve diyalogudur” dedi.

‘ŞİDDETLE ÇÖZÜM YOLU OLMAZ'

Zeytun, Kürt sorunun çözümü için önerilerini şöyle sıraladı: Sorun demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılması, Kürtlerin anadilinde eğitiminden tutalım, anayasal bir özerklik tanımlaması gibi bir anayasada yer bulma meselesi açıkçası. Bu yönüyle de sorunu terörize edip şiddetle buna bir çözüm bulmak günümüz dünyasında artık kabul edilebilir bir durum değil. Bizim amacımız, hakikaten barıştan, demokrasiden, hak ve özgürlüklerin gelişmesinden yana olan herkesin barış içinde sesini yükseltmesi.

‘BARIŞ, ÜLKEYİ RAHATLACAKTIR’

Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilcisi Reha Ruhavioğlu ise “Sivil alanda çatışmalar, yerde kalan cenazeler, yaşam alanının insansızlaştırılması, ihraçlar, keyfi ve haksız tutuklamalar derken kendimizi karanlık bir dönemin içinde bulduk” dedi. Ruhavioğlu, “Bütün bu süreçte özellikle Diyarbakır ve Kürt bölgesinin hemen hepsi tasvip etmediği bir savaş politikası ve ona karşı sivil alanı da büyük başlı altına alan karşı politika arasında yorgun düştü, güven duyduğu siyasi aktörlere karşı güveni sarsıldı, ümidi kırıldı. Ancak özellikle bölge için söyleyecek olursam beklentisini de hep gösterdi, inadından vazgeçmedi” dedi. Bundan sonraki süreçte bölge kamuoyunun bir insani rehabilitasyon ve çözüm beklediğini dile getiren Ruhavioğlu, “Barışın bugün siyasetten ekonomiye kadar her alanda bir rahatlama yaratacağı aşikardır. Kutuplaşmanın olmadığı, yargının keyfi ve skandal kararlarla hayatlar karartmadığı, kuvvetler ayrılığının işleyebildiği, İçişleri Bakanı’nın 700 haftadır süren barışçıl bir eylemi keyfince engelleyemediği bir düzende işlerin daha iyiye gideceği izahtan varestedir” dedi.

‘BUGÜN OLMAZSA YARIN ÇÖZÜM OLACAKTIR’

“Barış, iyi günlerimizde değil en çok kötü günlerimizde ihtiyacı ortaya çıkaran bir şeydir” diyen Ruhavioğlu,  şunları dile getirdi: Barış sadece Kürtlere değil en az onlar kadar Türklere ve diğer kesimlere lazım olan bir şeydir. Bugün hafızalardan silinmek istense ve hatırlatmak suç mesabesine gelmiş olsa da Türkiye bir çözüm süreci yaşadı, bir daha yaşayabilir, yaşayacaktır da. Yeni bir süreç için biraz beklememiz gerekebilir ama bugün olmazsa yarın bir Kürt siyasal çözümü mukadderdir. Türkiye’de Kürtler ilelebet anadilde eğitimden, anayasal vatandaşlıktan, Kürtçe’nin resmi dil oluşundan mahrum olmayacaklar.

1 EYLÜL, DİYARBAKIR’DA İSTASYON MEYDANINDA

Emek ve Demokrasi Platformunun 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Cumartesi günü düzenleyeceği miting için valiliğe yapılan başvuruya olumlu yanıt verildi.

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla siyasi partiler, kitle örgütleri, meslek odaları ve sendikalardan oluşan Emek ve Demokrasi Platformunun Diyarbakır’da düzenleyeceği miting, İstasyon Meydanı’nda yapılacak. “Çocuk ve gençlerin ölmemesi”, “Tecride son verilmesi”, “Hasta tutukluların bırakılması”, “Ormanların yakılmaması” talepleri ile “Barış hemen şimdi” şiarıyla yapılacak olan miting için Diyarbakır Valiliğine başvuru yapıldı. Valilik, başvuruya olumlu yanıt verdi. Bu kapsamda, 1 Eylül Cumartesi günü saat 16.00 ila 20.00 arasında İstasyon Meydanı'nda barış mitingi düzenlenecek.

Serdar M. Değrimencioğlu: 700 darbe de vursalar

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray, Tolga Ciğerci'nin sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı

SONRAKİ HABER

Boşanmak isteyen kız kardeşini bıçakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa