29 Ağustos 2018 19:26

Şarbon açıklamaları tatmin etmedi!

Şarbon skandalında yetkililer önlem aldıklarını ve endişe edilmemesi gerektiğini savunurken skandalla ilgili hâlâ birçok soru işareti var.

Şarbon açıklamaları tatmin etmedi!

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan ithal ettiği büyükbaş hayvanlarda şarbon hastalığı çıkmasına tepkiler sürüyor. Yetkililer önlem aldıklarını ve endişe edilmemesi gerektiğini savunurken şarbon skandalıyla ilgili hâlâ birçok soru işareti bulunuyor. Hayvanların şarbon basili taşımasına rağmen nasıl ithal edildiği, Ankara dışındaki hayvanların gerekli muayeneden geçirilip geçirilmediği, yöre halkının iddiaları, son 1 yılda toplam ne kadar hastalıklı hayvan etinin piyasaya sürüldüğü, şarbonlu hayvan eti tüketimi akabinde rahatsızlanıp hastanelere başvuru yapan toplam hasta sayısı gibi sorular yanıt bekliyor.

'İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL, HASTALIK GETİRDİ'

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, Brezilya’dan Ankara’ya getirilen kurbanlık 4 bin büyükbaş hayvan içerisinde şarbon hastalığı çıkmasına tepki gösterdi. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamalar ile yöre halkının anlattıkları arasında çelişkiler olduğuna dikkat çeken Koçal, karantina bölgesinde hayvancılıkla uğraşanlara yeteri bilgi verilmediğine ve bölgede önlem alınmadığına ilişkin ifadelere açıklama istedi.

İthal hayvanın çözüm olmadığını belirten Koçal, “Hayvan ithalatı politikası, et sorununu çözmek yerine ette kalıcı sorun yaratmakta, tüketiciyi hasta etmektedir. Türkiye, hayvan ithalatında dünyanın ilk sıralarında yer almakta. Avrupa’nın ise lideri konumundadır. Hayvan ithalatı politikası, hayvanla birlikte hayvan hastalığı da ithal etmektedir. Ülkemize ithal edilen hayvan ve yem bitkileriyle birlikte deli dana hastalığı, mavi dil hastalığı, sığır pasteurellozu, veba bugün de Brezilya’dan şarbon ithal edilmiştir. Bugüne kadar uygulanan yanlış hayvancılık politikası iflas etmiştir. Görüldüğü üzere çözüm, hayvancılıkta günü kurtarma politikalarından vazgeçilerek uzun vadeli üretime dönük politikaların oluşturulması, hayvan yetiştiriciliğinin teşvik edilerek yerli üretimin çoğaltılması, üretim ile tüketim arasındaki fiyat uçurumunu kapatmak için de üretici kooperatifçiliğinin geliştirilmesinden geçmekte olup piyasanın durumuna göre besilik hayvan, kasaplık hayvan, karkas et, lop et ve son olarak da kurbanlık küçük ve büyükbaş hayvan ithal anlayışı sonlandırılmalıdır” dedi.

‘KAMUOYUNU TATMİN EDECEK CEVAPLAR YOK’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, ithal edilen canlı hayvanlarda şarbon görülmesi üzerine bölgede karantina ilan edilmesinin Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilgili kurumu sorumluluktan kurtarmadığına değinilerek kamuoyunu tatmin edecek cevaplar verilmesi gerektiği ifade edildi. Hayvanların şarbon basili taşımasına rağmen nasıl ithal edildiğinin sorulduğu açıklamada, sorumluların isimlerinin ve haklarında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının açıklanması istendi. Açıklamada, Ankara’daki hayvanlar dışında diğer hayvan gruplarında durumun ne olduğu ve bu hayvanların Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliğinin ilgili yönetmeliğince gerekli muayeneden geçirilip geçirilmediği soruldu. “Son bir ay içinde deri, akciğer veya barsak şarbonu şüphesi ile sağlık kurumlarına başvuran vatandaşlarımız var mıdır? Eğer varsa sağlık durumları nedir?” denilen açıklamada, karantina uygulamasından dolayı uğranılacak zararın nasıl telafi edileceğinin de açıklanması istendi.

‘YENİ DÜZENLEME GEREKİYOR’

Açıklamada, yaşanan olayın ülkedeki gıda güvenliği krizini açığa serdiği belirtilirken sorunun giderek büyüyen bir halk sağlığı sorunu olduğu ifade edildi. “İnsanlarımızın tükettiği etten sebzeye kadar tüm gıda maddeleri biyolojik, kimyasal, fiziksel her türlü gıda riskine açıktır ve insanlarımızın sağlığı bu anlamda tehdit altındadır” denilen açıklamada, gıda denetiminin bırakıldığı Tarım ve Orman Bakanlığının işini yapamadığının reddedilemez olduğu dile getirildi. Açıklamada, yeni gıda skandalları yaşanmadan ilgili meslek odaları, bakanlıklar, üniversiteler başta olmak üzere tüm tarafların bir araya gelerek gıda güvenliğini tartışmasız sağlayan ve sağlık örgütünü de gıda güvenliği konusunda yetkilendiren yeni bir düzenlenme yapılması gerektiği ifade edildi.

SEZGİN TANRIKULU’DAN ‘ŞARBON’ ÖNERGESİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da olaya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi. Hayvanlar ithal edilmeden önce şarbon ya da başka bir hastalık etkeni taşıyıp taşımadıklarına dair kontrolün neden yapılmadığının açıklanmasını isteyen Tanrıkulu, bahse konu ihmaller ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından inceleme ve soruşturma başlatılıp başlatılmadığını da sordu. Tanrıkulu, olası ihmaller akabinde gelecekte yaşanacak ölümler ile ilgili kimlerin sorumlu tutulacağının yanıtlanmasını da talep etti.

Tanrıkulu Oktay’a şu soruları yöneltti:

  1. Şarbon hastalığının çıktığı başka canlı hayvan sürüsü var mıdır? Varsa, şarbon tespiti yapılan hayvanlar hangi illerdedir?
  2. Şarbon tespiti yapılan hayvanların akıbeti nedir?
  3. Türkiye’de illere göre son 1 yılda toplam ne kadar hastalıklı hayvan etinin piyasaya sürüldüğü tespit edilmiştir? Bu firmalar hangileridir ve bu etlerin hangi illerde piyasaya sürüldüğü tespit edilmiştir?
  4. Bahse konu firmalara hangi tür cezai işlemler yapılmıştır?
  5. Şarbonlu hayvan eti tüketimi akabinde rahatsızlanıp hastanelere başvuru yapan toplam hasta sayısı nedir?

(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ömer Çelik'ten Cumartesi Anneleri açıklaması: O alan kullanılmayacak

SONRAKİ HABER

Van’da gözaltındaki 3 çocuğa işkence

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa