29 Ağustos 2018 13:26

Avrupa ülkelerine kıyasla en düşük asgari ücret Türkiye’de

CHP'li Veli Ağbaba, Avrupa'ya kıyasla en düşük asgari ücretin Türkiye'de olduğuna dikkat çekti.

Avrupa ülkelerine kıyasla en düşük asgari ücret Türkiye’de

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında en düşük asgari ücrete sahip olduğunu  belirtti. Türkiye ile Avrupa Birliği’ndeki asgari ücreti karşılaştıran Ağbaba, “AB ülkelerindeki asgari ücret Türkiye’nin 5 katı. Lüksemburg’taki bir asgari ücretli Türkiye’deki bir asgari ücretliye göre 7 kat fazla maaş alıyor” dedi.

1 Ocak 2018 yılı itibariyle geçerli bin 604 TL’lik asgari ücret bugün hem açlık hem de yoksulluk sınırının çok altında kaldığına dikkat çeken Ağbaba,  Ağustos ayında açlık sınırının bin 900 TL,  yoksulluk sınırının ise 5 bin TL’ye dayandığına dikkat çekti. Ağbaba, Avrupa’daki ve Türkiye’deki asgari ücret oranları hakkında da şu bilgiyi verdi:

"Asgari ücret Hollanda’da bin 430 Avro, Fransa’da bin 386 Avro ve Almanya’da ise bin 102 Avro civarındadır. Bu üç ülkenin asgari ücreti ortalama olarak Türkiye’deki  asgari ücretimizin 5 katına denk gelmektedir. Yani Türk Lirası ile karşılaştırıldığında AB genelinde ki ortalama ücret 4 bin liranın üzerindedir. Yani sürekli  ‘büyümemizi kıskanıyorlar’ dediğimiz AB ülkelerindeki asgari ücretler ülkemiz deki asgari ücretin en az 5 katı kat seviyesinde." (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Soma davasının gerekçeli kararı: 301 madenci, bilerek ölüme gönderildi

SONRAKİ HABER

Sağlıkta veresiye dönemi: ‘3 bin TL üstü için 240 gün beklersin’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa