28 Ağustos 2018 20:21

Boğaziçi Üniversitesinde zamlara karşı imza kampanyası

Boğaziçi Üniversitesi (BOÜ) öğrencileri, yemekhane ücretlerine yüzde 50 zam yapılmasına karşı imza kampanyası başlattı.

Boğaziçi Üniversitesinde zamlara karşı imza kampanyası

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi (BOÜ) öğrencileri, yemekhane ücretlerine yüzde 50 zam yapılmasına karşı imza kampanyası başlattı.

Öğrencilerin zamların geri çekilmesi talebiyle change.org’ta başlattıkları kampanyada şu ifadelere yer verildi:  “Anayasa’nın 2. maddesine göre Türkiye sosyal hukuk devleti ise Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrencileri olarak kamu hizmetlerinin kar hedefiyle değil toplumsal hakları gözeterek uygulanması gerektiğini ve yapılan zamların kabul edilemez olduğunu söylüyoruz. Parasız eğitim haktır, mevcut ücretlerin de kaldırılması gerekirken her sene zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bizler müşteri değil, öğrenciyiz.”

Ayrıca kampanyada tüm öğrencilere de çağrı yapılarak “Tüm öğrenci arkadaşlarımızı zamlar geri çekilene kadar sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı yemekhane zamlarını geri çekmesini istiyoruz” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir yıl içinde yemekhane ücretlerine yüzde 15 zam yapılarak yemek ücreti 3.75 TL’ye yükseltildi. Bir yıldaki toplam zam yüzde 150’yi buldu.

Yemekhane zammının dışında Boğaziçi Üniversitesi Yurtlar Müdürlüğü de yeni fiyat listesini yayınlayarak, yurda yeni giriş yapacak öğrenciler için aylık ücretleri 355 TL’den  405 TL’ye çıkarıldığını açıkladı. Diğer yandan mezun olan öğrencilerin transkript için ödeyeceği miktardan 5 TL’den 15 TL’ye yükseltildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cizre-İdil karayolunda yangın

SONRAKİ HABER

EMEP'in desteklediği bağımsız adaylar: Halk meclisleriyle yönetelim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa