12 Eylül 2012 04:22

İlk kaptan kaçtı, bizi ölüme terk etti!

İzmir açıklarında 107 mülteciyi taşıyan teknenin batmasının ardından sağ kurtulan 47 kişi İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Işıkkent Misafirhanesi’nde gözaltında tutulmaya devam ediyor. Gözaltındakilerin sadece yakınlarıyla görüşmelerine izin veriliyor. Ancak gözaltında bulunduğu misafirhaneden ulaşt

İlk kaptan kaçtı, bizi ölüme terk etti!
Paylaş
Sinem Uğurlu

‘KAÇIŞ İÇİN 6 BİN EURO VERDİK’

Suriye’den kaçış için ilk olarak insan ticareti yapan Suriye Kürtlerinden M.B ile irtibat kurduğunu ve bu kişiye, kaçış için kişi başı 6 bin Euro verdiklerini söyleyen Suriye’nin Amude ilçesinden gelen Kürt mülteci, İsveç’te bulunan akrabalarının yanına gitmek için yola çıktığını söyledi.

‘İLK DURAK İSTANBUL’

Nusaybin yolundan Türkiye’ye kaçak olarak girdiklerini söyleyen kişi, sözlerine şöyle devam etti: “İlk olarak İstanbul’a gittim. Aksaray’da bizi çeşitli evlere dağıttılar. Evlerde bir kaç aile birlikte kalıyordu. Bir evde 20 kişi kalan da vardı. İstanbul’da bir ay kaldım.” Türkiye’deki konaklama ve yer değiştirme işlemlerinin yine M.B’nin Türkiye’de irtibatta olduğu kişilerce yürütüldüğünü  ifade eden mülteci, İstanbul’un ardından İzmir’e gelmek üzere yola çıktıklarını dile getirdi.

‘ÖZDERE’DE DAĞLARDA KALDIK’

İzmir’de Basmane bölgesinde bulunan bir otelde kaldığını belirten mülteci, ölüme giden yolculuğu şu sözlerle anlattı: “Tekneye binmeden iki gün önce Özdere’deki ormanda, dağlarda kaldık. Sonra tekneye bindik.” “Tekne, henüz binerken bile su alıyordu. Yola çıktıktan hemen sonra batmaya başladı. Kaptan motoru durdurdu ve suya atladı.”

‘KAPI KİLİTLİ DEĞİLDİ’

Kendisinin de çocukları ve kadınları istifledikleri bölümde olduğunu ifade eden mülteci, “Kapı kilitli değildi. Çok fena çığlıklar vardı. İşte o zaman biz bittik. Herkes çok panikti” sözleriyle korkunç dakikaları aktardı.

KAMPLARA GİTMEK İSTEMİYORLAR

Konuşmasının sonunda insan kaçakçılığı yapanlar için “Allah onların belasını versin. Bizim yaşadıklarımızı onlar da yaşasın” diyen mülteci Türkiye’deki kamplara gönderilmek istemediğini de belirtti.  Diğer yandan gözaltında tutulan mültecilerin kamplara gönderileceği öne sürülürken, faciasından kurtulanların kamplarda kalmak istemedikleri öğrenildi. (İzmir/EVRENSEL)


CENAZELERİNİ SURİYE’YE GÖTÜRMEK İSTİYORLAR

HAYATINI kaybeden mültecilerin Suriye’den gelen aileleri, cenazelerini almak için Bayraklı Adli Tıp Kurumu önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Kimlik tespit işleminin sürdüğü Adli Tıp Kurumunda, tüm işlemler tamamlandıktan sonra cenazelerin ailelere teslim edileceği öğrenildi. Çoğu maddi durumu yetersiz olan aileler ise devlet yetkililerinden cenazelerin Suriye’ye götürülmesi için bir uçak tahsis edilmesini ve sağ kurtulan 47 kişinin ise serbest bırakılmasını talep ediyor. Mültecilerin çok büyük bir kısmının Suriye’nin Qamuşlo ve Amude gibi Kürt bölgelerinden geldiğini dile getiren aileler, gözaltında bulunanların korktuklarından dolayı kendilerini Filistinli ya da Iraklı olarak tanıttıklarını söyledi. Ayrıca ailelere yardımcı olmak için İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve Mülteci-Der yöneticileri de kurum önüne geldi.

‘KÜRT ULUSAL KONSEYİ TEMSİLCİSİ İZMİR’DE

Olayın ardından Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden Türkiye’ye gelen yetkililer ise, savcılıkla görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu. Konsey Üyesi Dijiwar Keleş, vali ve kaymakamlıkla görüşüp cenazeleri uçakla Suriye’ye taşınmasını talep edeceklerini söyledi.

‘KAMPLARA GÖNDERİLMESİNLER’

Keleş, “Biz gözaltındakilere sorulmasını istiyoruz. Kamplara mı gitmek istiyorlar, yoksa Suriye’ye mi dönmek istiyorlar” dedi. keleş, tutukluların da serbest bırakılmasını talep etti. Ayrıca cenazelerin Suriye’ye bir uçakla götürülmesi talebini İzmir Valiliğine ileten Konsey üyeleri, konunun dış işleri bakanlığı tarafından takip edildiği yanıtını aldı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bitlis'te patlama: 2 çocuk yaralandı

SONRAKİ HABER

Zonguldak'taki göçükte 1 işçi mahsur kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...