27 Ağustos 2018 18:38

HDP Eş Genel Başkanları Öcalan'ın avukatlarıyla görüştü 

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinden oluşan bir heyet Asrın Hukuk Bürosunu ziyaret etti.

HDP Eş Genel Başkanları Öcalan'ın avukatlarıyla görüştü 

Fotoğraf: HDP

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinden oluşan bir heyet Asrın Hukuk Bürosunu ziyaret etti. Ziyaret sonrası heyet adına açıklama yapan Buldan ve HDK Eş Sözcüsü ve Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit şu ifadeleri kullandı:

HDP ve HDK olarak Öcalan’ın avukatlarının bulunduğu Asrın Hukuk Bürosu ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan; “Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesi ile görüştürülmediği bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye hakları ve toplumu şunu çok iyi bilmelidir, 2011 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden barış ve müzakere süreci Türkiye’nin yarını açısından önemlidir ve bugün Türkiye’de yaşanan kriz ve kaoslar birebir İmralı'da uygulanan tecritle ilgilidir. 2015’ten önce Sayın Öcalan ile son görüşen kişilerden biri olarak şunu ifade etmek isterim ki, kriz ve kaosların bitmesi için Sayın Öcalan önemli bir misyon üstlenmişti. Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli görüş ve perspektifler sunmuştu. Ailesi ve avukatlarının kendisi ile görüştürülmemesinin sebebinin bugünkü atmosferle ilgili olduğunu belirtmek isterim” dedi. 

Öcalan ile görüştürmemeye kosterin bozuk olmasının gerekçe gösterildiğini dile getiren Buldan şunları söyledi; “Ama biz daha önce karın ve yağmurun çok şiddetli olduğu dönemlerde de Sayın Öcalan ile görüşmeler yapabiliyorduk. Demek ki bu bir konsepttir. Demek ki ülkeyi yönetenler savaş konseptini esas almışlardır. Savaş konseptini esas alan ve barış konseptini ellerinin tersiyle itenlere şunu söylemek istiyoruz: Savaş sadece Kürtleri etkilemiyor, atılan bombalar sadece Kürtlerin sofrasına düşmüyor. Bunlar Türkiye halklarının birebir mağdur olmasını beraberinde getiriyor.” 

Öcalan üzerindeki tecrit durumunun derhal kaldırılması gerektiğini söyleyen Buldan; “Barışa duyulan ihtiyaçtan kaynaklı olarak görüşmeler bir an önce başlatılmalıdır. Ailesinin yaptığı başvurular, bizlerin yaptığı başvurular neticesinde bu tecrit mutlaka kırılmalıdır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP, Süleyman Soylu ve polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

SONRAKİ HABER

IŞİD çölde saklanıyor, "Fırat'ın doğusu"na operasyonu bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa