Parkta oynarken vurulan çocuk: Silahlanmaya hayır

Parktaki çocukların sesinden rahatsız olan ve ateş açarak 7 yaşındaki çocuğu yaralayan maganda tutuklandı. Yaralanan çocuk, 'Silahlanmaya hayır' dedi.

27 Ağustos 2018 13:05
Son Güncellenme Tarihi: 29 Ağustos 2018 11:12
Paylaş

İstanbul Pendik'te bayramın 1. gününde parkta oynayan çocukların sesinden rahatsız olduğu bahanesiyle bir kişi silahla ateş açtı. 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden olan maganda 27 Ağustos'ta serbest bırakıldı. Tepkiler üzerine 28 Ağustos günü yeniden gözaltına alındı. Tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi. B.B. tutuklandı. 

Olay iddialara göre şöyle gelişti; 7 yaşındaki çocuk, arkadaşlarıyla birlikte oturdukları sitenin çocuk parkında oyun oynuyordu. Sitenin hemen karşısında bulunan binada oturan B.B., çocukları "gürültü yapmayın" diyerek uyardı. Çocukların parkta oyun oynamaya devam etmesi üzerine B.B., oturduğu dairenin camından silahla ateş açtı. Silah sesi üzerine parktaki çocuklar sağa sola kaçmaya başladı. 7 yaşındaki çocuk da eve gitti. Annesine sırtının ağrıdığını söylemesi üzerine, anne kızının vücudunu kontrol etti. Sırtındaki kanları fark eden anne küçük kızını komşularıyla birlikte hastaneye götürdü. Hastanede yapılan muayenede merminin kemiği delip küçük kızın ciğerine 2 santim kala durduğu anlaşıldı. Hayati tehlikeyi atlatan çocuk, plastik cerrahi servisine sevk edildi. Merminin çıkarılıp çıkarılmayacağına doktorlar karar verecek.

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI

Aile, çocukların ifadeleri üzerine, B.B'den şikayetçi oldu.

Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri şüpheli B.B'yi gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen B.B ifadesi alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

TEKRAR GÖZALTINA ALINDI VE TUTUKLANDI

AA'nın aldığı bilgiye göre 21 Ağustos'ta Pendik Dumlupınar Mahallesi'ndeki bir çocuk parkında, evinin penceresinden ateş açarak 7 yaşındaki H.D'nin sırtından vurularak yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla Emniyet'ten serbest bırakılan B.B, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla yeniden gözaltına alındı.

B.B. savcılık sorgusunun ardından "korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme" ve "olası kastla kasten yaralama" suçlarından tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli B.B'nin üzerine atılı suçlardan tutuklanmasına karar verdi.

ŞÜPHELİ: BEN ATEŞ ETMEDİM

Tutuklanan şüpheli B.B. ifadesinde hakkındaki suçlamayı reddetti. Şüpheli B.B. ifadesinde “Ben herhangi bir kimseyi yaralamadım. Tüfeğim veya silahım da yoktur. Kimseye ateş etmedim. Çocukların neden benim hakkımda silahla ateş ettiğimi söylediklerini bilmiyorum" dediği öğrenildi. 

HİRANUR VE AİLESİ KARARDAN MEMNUN: ÇOCUKLAR YARALANMASIN, SİLAHLANMAYA HAYIR

B.B Maltepe Cezaevine gönderilirken tutuklanmanın ardından yaralanan kız, anne ve babası konuştu. Hiranur Demircan ve ailesi çıkan karardan memnun olduklarını söyledi. Hiranur Demircan, "Çocuklar yaralanmasın, silahlanmaya hayır" dedi.

Hiranur'un babası Hasan Demircan, ?Burada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Biz de sevinçliyiz. Sonuçta ateş edilen yer belli. Ateş edilen yerde tanıklar var, çocukların gördükleri şeyler var. Bundan dolayı çok mutluyuz. İnşallah bundan sonra da dikkatli bir şekilde yürütülür. Ve hak edilen ceza verilir” diye konuştu.

Anne Serenay Demircan “Bugün bizi mutlu eden haber geldi çok şükür sonunda. Günlerdir perişan olduk. Hastane hastane dolaşıyoruz. Ayrıca bu adamın dışarıda olması bize rahatsızlık veriyordu. Karşısındaki bir çocuktu. Bayram günüydü. Bayram günü çocuklar sevindirilir. Çocuklara ateş açılmaz. Bunu yapan kişinin cezasını da çekmesi lazımdı. Bugün çok şükür mutlu eden haber geldi. Çok mutluyum, konu komşu hepimiz de çok mutluyuz. Birkaç gündür konuşuyorduk. Dedik ki ‘Önüne gelen çıksın eline silahını alsın millet bireysel silahlanmaya geçsin. Herkes kendi adaletini kendi sağlasın. Bu çok yanlış’ dedik. Sadece kendi çocuğum için değil bu sitede kızımın yanında oynayan başka çocuklara da denk gelebilirdi. Benim kızım şanslıydı bu durumu bu şekilde atlattık. Ama ya diğerlerine gelseydi ya da başka bir şeyle sonuçlansaydı. Bundan sonra o adamı içeri atmışlar bize ne faydası olacaktı ki” dedi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA: SORUŞTURMA TİTİZLİKLE DEVAM ETMEKTEDİR

Savcılık konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “20 Ocak 2011 doğumlu H.D. adlı çocuğun 21 Ağustos 2018 günü saat 13.50 civarında Pendik ilçesi Dumlupınar Mahallesi'ndeki Penpark sitesinin bahçesinde bulunduğu esnada sırtına isabet eden bir cisimle yaralandığının bildirilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatıldı, bu kapsamda eylemin oluş biçimini ortaya çıkartmak amacıyla olay yerinde ayrıntılı inceleme yapıldığı, mağdur çocuğun tedavisini müteakip alınan beyanı ile tanıkların ifadeleri doğrultusunda olayın aynı bölgede mukim bir şahsın evinin camından silahla ateş etmesi sonucu gerçekleştiğine dair yeterli şüpheye ulaşılması üzerine şüphelinin yakalanıp gözaltına alındığı ayrıca olayda kullanılan silahın ele geçirilmesi amacıyla şüphelinin üzerinde ve ikematinde arama yapıldığı, yakalanan şüphelinin savcılık ifadesini müteakipsevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince 'Olası kastla yaralama ve genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' suçlarından tutuklanmıştır. Maddi gerçeğin tüm yönleriyle açığa çıkartılıp eylemi gerçekleştiren kişi ve varsa olayda ihmali bulunan tüm kişiler hakkında yasal gereğine tevessül edilmek üzere soruşturmaya titizlikle devam olunduğu hususları kamuoyuna ve tüm basın yayın kuruluşlarına saygıyla duyurulur.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cüneyt Çakır, Salzburg-Kızılyıldız maçını yönetecek    

SONRAKİ HABER

Tatil edilen Başakşehir-Bursaspor maçı yarın oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa