27 Ağustos 2018 12:41

Zeytinliklerle çevrili parsele taş kırma tesisi izni

İzmir Karaburun'da zeytinliklere ve koruma altındaki türlere zarar verecek taş kırma tesisi için izin verildi.

Zeytinliklerle çevrili parsele taş kırma tesisi izni

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Karaburun'da yol üzerindeki maden ocağı ve beton santralinin yakınlarına bu sefer de mıcır üretim tesisi için izin verildi. Etrafı zeytinliklerle çevrili parsele kurulması için hazırlıklara başlanan tesisten saatte yaklaşık 100 kg toz havaya karışacak. Ayrıca alanda kesin olarak korunması gereken canlı türleri de bulunuyor.

İzmir'in 'Yarımadası' olarak bilinen Karaburun'un doğal yaşamını tehlikeye sokacak yeni bir proje daha onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok sayıda maden ocağı ve rüzgar enerji santralinin bulunduğu bölgeye bu sefer taş kırma ve eleme tesisi kurulmasının önünü açtı. Bakanlık, Kulesan Hazır Beton Şirketinin Çatalkaya Mahallesi için sınırları içindeki alan için yaptığı başvuruyu incelemedi ve çevresel etki değerlendirme sürecini işletmeden olur verdi.

Proje dosyasına göre şirketin, hazineden devraldığı alana yapmak istediği tesisin yıllık 240 bin ton kapasite ile çalışması planlanıyor. ve projenin bedeli ise 820 bin TL. Tesisten elde edilecek mıcır, aynı sahadaki beton santraline ham madde sağlamak için kullanılacak. Bu tesiste 2012 yılında yine bakanlığın ÇED kapsam dışı kararı ile kurulmuş.  Kurulacak tesisin beton santraline uzaklığı iken, 900 metre batısında mermer ocağı ve en yakın meskun ev 1000 metre güneyinde yer almaktadır. Bu evlerin az ilerisinde ise İzmir Körfezi bulunuyor .

SAATTE 96 KG TOZ

Tesisin faaliyete geçmesi durumunda saatte 96 kilogram tozun havaya karışması bekleniyor. Oluşacak toza karşı çözüm ise rüzgar koruyucu levhalar, sulama ve ağaç dikimi. Proje dosyasında alanda zeytin ağaçları ve sahanın orman sınırları içinde olmadığı belirtilse de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması'na göre tesisin kurulacağı parselin etrafı, zeytin ağaçları, tarla ve ormanlarla kaplı.

KESİN KORUNMASI GEREKEN CANLI TÜRLERİ BULUNUYOR

Proje dosyasındaki bilgilere göre alanda, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi'nin 'Kesin olarak koruma altına alınan türler', 'Korunan türler' listesinde yer alan kuşlar, sürüngenler, iki yaşamlılar ve memeli canlı türleri bulunuyor.  Sözleşmeye göre, bu listede yer alan fauna türlerinin özel olarak korunmasını güvence altına alacak uygun gerekli idari önlemlerin alınması, bu canlıların yer aldığı yabani faunanın üreme veya dinlenme yerlerine zarar vermek yasak.

ÖNCEKİ HABER

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Devletin görevi kayıpları bulmak

SONRAKİ HABER

Galatasaray, geriye düştüğü Kasımpaşa maçından 4-1 galip ayrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa