27 Ağustos 2018 07:58

Gardiyan Casado, Reza Zarrab'tan rüşvet aldığını kabul etti

Eski hapishane gardiyanı Victor Casado, görevli bulunduğu dönemde Reza Zarrab'tan rüşvet aldığını itiraf etti.

Gardiyan Casado, Reza Zarrab'tan rüşvet aldığını kabul etti

Reza Zarrab (Fotoğraf: DHA)

Paylaş

Eski hapishane gardiyanı Victor Casado, önceki gün New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde hakim karşısına çıkartıldı. Hakim Richard J. Sullivan’ın karşısına çıkan Casado daha önce kabul etmediği tüm suçlamaları kabul ederek Zarrab'tan rüşvet aldığını mahkemede itiraf etti.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, eski gardiyan Casado, görevli bulunduğu dönemde Reza Zarrab'a aldığı rüşvet karşılığında MCC cezaevinde alkol, cep telefonu sağladığını itiraf edip hakkındaki tüm suçlamaları kabul etti.

Savcılık, eski gardiyan Casado’ya rüşvet veren kişinin 19 Mart 2016 tarihinden beri yargılanan Reza Zarrab olduğunu açıkladı. Daha önce hazırlanan iddianamede rüşvet verdiği iddia edilen kişi ‘Mahkum 1’ olarak belirtiliyordu böylelikle ilk kez Zarrab'ın adı yetkililer tarafından açıklanmış oldu.

Reza Zarrab, Miami’de yakalandıktan sonra New York’a getirilmiş ve aşırı güvenlikli olmasından dolayı ‘ Manhattan’ın Guantanamo’su’ olarak isimlendirilen Metropolitan Correctional Center (MCC) cezaevinin 11-Güney kısmındaki hücreye konulmuştu.

İLK RÜŞVETİ ZARRAB'IN KADIN AVUKATININ ŞOFÖRÜ VERMİŞ

Savcılar, 35 yaşındaki Victor Casado'nun bir fırsat yakalayıp zengin tutuklu Zarrab'tan yararlanmak istediğini belirtti. Savcılar, 2016 yılının sonlarında eski gardiyan Casado’nun başka bir mahkum aracılığıyla Zarrab'la temas kurmaya başlayarak kendisine aldığı rüşvet karşılığında alkol, ilaç ve cep telefonu sağladığını belirttiler.

Zarrab'ın eski gardiyan Casasado’ya rüşvetin Türk avukatlarından biri için çalışan bir sürücü aracılığıyla beş bin dolar nakit olarak ödendiği kaydedildi. Casado’nun o dönemde Zarrab'tan ez az 50 bin dolar rüşvet aldığı belirtildi.

Suçunu kabul ederek itirafçı olan Casado için savcılık anlaşmaya göre 26 bin dolar para cezası ve 36 ay ile 46 ay hapis cezası isteyecek. Casado’nun karar duruşması 11 Ocak 2019’da yapılacak.

Casado, 5 Nisan’da tutuklanmış, hakkında aralarında rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak gibi beş ayrı suçlamadan toplam 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Casado, tutuklandıktan bir süre sonra 200 bin Dolar karşılığında kefaletle serbest bırakılmıştı.

‘ZARRAB RÜŞVETİ BİR KADIN AVUKATI ARACILIĞIYLA VERDİ’

Casado aleyhine hazırlanan iddianamede, Zarrab'ın adı (Mahkum 1) olarak yer almış, Zarrab'ın adına rüşveti nakit para olarak Casado’ya verdiği iddia edilen kadın avukat da (Avukat 1) olarak geçmişti.

Casado’nun bildiklerini anlatmasıyla gardiyana rüşveti ileten Zarrab'ın Türk kadın avukatı ve rüşvetle ilgili diğer kişiler hakkında yeni bir iddianame hazırlanıp yakalama emri çıkartılacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Gebzespor transfer yapamayınca takım dağıldı

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa