26 Ağustos 2018 15:58
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Ağustos 2018 16:25

Halep ve Hama’ya saldırı iddiası

Rusya, İdlib'teki cihatçıların hükümet kontrolündeki Halep ve Hama’ya saldırmak üzere silahla donatılmış vaziyette toplandığını iddia etti.

Halep ve Hama’ya saldırı iddiası

Fotoğraf: Alaa Fetravi/AA

Paylaş

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde, hükümet güçlerinin kontrolünde bulunan Halep ve Hama’ya saldırmak üzere ağır silahlar ve zırhlı araçlar ile donatılmış binlerce cihatçı militanın toplandığını iddia etti. Açıklama, Rusya’nın Suriye’deki Ateşkes İzleme Merkezi’nin komutanı Tümgeneral Aleksey Tsıgankov’dan geldi.

Sputnik’in haberine göre, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tsıgankov, İdlib topraklarının yüzde 70’inden fazlasının, aralarında en büyüğü Tahrir el Şam (eski adıyla El Nusra) olan cihatçı gruplarının kontrolünde kalmaya devam ettiğini hatırlattı.

Tsıgankov, “Geçen hafta bu terörist örgütün lideri Ebu Muhammed el Culani, İdlib’deki tüm çetelere laik Suriye devletine karşı cihat çağrısı yaptı. Aşırıcılık yanlıları tarafından gözaltına alınan ve cezaevlerinde tutulan siyasi diyalog yanlılarının sayısı 500 kişiyi aştı. Hama ve Halep’e taarruza geçmek üzere ağır silahlar ve zırhlı araçlarla donatılmış binlerce militan toplanmış durumda” diye konuştu.

‘KLORİN DOLU 8 TANKER GETİRİLDİ’

Tsıgankov ayrıca İdlib’deki Cisr el Şuğur yerleşiminde ‘kimyasal saldırı’ düzenlemek için Tahrir el Şam (eski adıyla El Nusra) militanlarının klorin dolu 8 tanker getirdiklerini, aynı yerleşimde Beyaz Miğferler’in kimyasal saldırı ortamında nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda halkı eğittiklerini kaydetti.

Konaşenkov, bir İngiliz askeri şirketinin eğittiği bir grup militanın, İdlib’de bir kimyasal saldırıdan sivilleri kurtarma mizanseni gerçekleştirmeyi planladığını belirtti. Konaşenkov, kimyasal saldırı mizansenleri düzenlenmesi için yabancı uzmanların İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesine geldiğini söyledi. Konaşenkov, yabancı uzmanların ‘sahte saldırı’ için denetim gerçekleştireceği İdlib’deki Kafr Zayta yerleşim biriminde ayrıca zehirli maddeler içeren patlayıcıların kullanılmasının planlandığını ekledi. Konaşenkov “Önümüzdeki 2 gün içinde Habit’in 6 kilometre güneyindeki Kafr Zayt yerleşim biriminde roket atarlarla kimyasal maddeler içeren patlayıcılar kullanılarak saldırı gerçekleştirilmesi planlanıyor” dedi.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye’yi yeniden vurma hazırlığında olduklarını açıklamıştı. 

İRAN SAVUNMA BAKANI HATEMİ, SURİYE’DE

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, resmi temaslarda bulunmak üzere Suriye’ye gitti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un geçen hafta İran’ın Suriye’deki güçlerini çekmesi gerektiği açıklamasında bulunmasının ardından Bakan Hatemi, Şam’a gitti.  Uluslararası Havalimanı’nda İranlı ve Suriyeli askeri ve siyasi yetkililer tarafından karşılanan Hatemi, Fars haber ajansına göre Suriye’ye gelişinde “Suriye’nin yeniden inşasında yapıcı bir rol üstlenmeyi umuyoruz” açıklaması yaptı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Hafif ticari araç satışları fren yaptı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa