26 Ağustos 2018 12:07
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Ağustos 2018 12:26

Stockholm’de Naziler polis korumasında gösteri gerçekleştirdi

Kuzey Direniş Hareketi adlı Nazi Örgüt, Stockholm’de polis koruması altında göçmenleri ve demokrasiyi hedef alan bir gösteri gerçekleştirdi.

Stockholm’de Naziler polis korumasında gösteri gerçekleştirdi

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Kuzey Direniş Hareketi adlı Nazi Örgüt, Stockholm’de polis koruması altında göçmenleri ve demokrasiyi hedef alan bir gösteri gerçekleştirdi. Nazileri gösteri izinin verilmesi tepki ile karşılandı. 

Dün yapılan gösteride konuşan ve 9 Eylül’de yapılacak seçimlere katılacaklarını söyleyen Nazi lider Fredrik Veydaland, “Biz bu kirli sistemin asla bir parçası olmayacağız ama oralara girerek onlara artık zamanı geldi hepiniz dışarı diyeceğiz. Sizin biletlerinizi kestik” dedi.

Polis, 300 civarında Nazinin gösteri yaptığı Kungsholmen Meydanı’nın çevresindeki tüm cadde ve sokakları taşıt trafiğine kapattı. Halkın da sokak ve caddelere girmesini engelledi. 
Naziler, kapatılan cadde ve sokaklarda yürüdükten sonra tekrar gösterinin yapıldığı meydana geldi. Polis yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine Naziler meydanda kalmayı tercih etti. 

Konuşmaların bitmesinden sonra Naziler polis koruması altında metroya götürülerek trenlere bindirildi. Nazilerin semti terk ettiği sırada semtte oturanlardan bazıları “Evlerinize gidin, bir daha bizim semtte gelmeyin” diyerek Nazilerin semtlerinde gösteri yapmasına tepki gösterdi. 

NAZİ EYLEMİNE TEPKİ 

Irkçılık karşıtları, demir bariyerlerin arkasında toplanarak Nazileri ve onlara gösteri yapma izni veren polisi protesto eden sloganlar attı. Göstericiler arasında bulunan Demokrasi ve Kültür Bakanı Alice Bah Kuhnke, Çevre Partisi Yeşiller olarak Nazilerin gösteri yapmalarını engellemek için polise daha geniş yetkilerin verilmesinden yana olduklarını söyledi.

Liberal Parti üye ve taraftarları, partilerinin lideri Jan Björklund ile birlikte da ırkçılık karşıtı gösteride yer aldı. Nazilerin gösteri yapabilmesi için şehrin en işlek caddelerinin kapatılmasına tepki gösteren Björklund, “Bu akılcı değil. Burada değil başka yerde gösteri yapsınlar ”dedi. Merkez Partisi ise daha ilginç bir eylem ile Nazileri protesto etti. Partinin iki kadın üyesi küçük bir gemi içinde nikah kıydı. Gökkuşağı bayrağının dalgalandığı gemi Nazilerin gösteri yaptığı meydanın yanındaki kıyıya yanaştı. Bu arada göstericilerin bazılarının ellerinde gökkuşağı bayrakları taşıdıkları gözlendi. 

ÖNCEKİ HABER

İsveç’te grev hakkını sınırlama girişimi protesto edildi

SONRAKİ HABER

Trump, ABD heyetinin Davos seyahatini iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa