26 Ağustos 2018 14:35
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ağustos 2018 14:58

Ekonomideki kötü gidişatın ilk faturası eğitime çıkarıldı

MEB’den 2 milyar TL kesildi. Öğrencinin bursuna, yurduna göz dikildi.

Ekonomideki kötü gidişatın ilk faturası eğitime çıkarıldı

Görsel: Pxhere

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomideki kötü gidişat ve döviz kurundaki dalgalanma karşısında kamu kurum ve kuruluşları için tasarruf paketleri hazırladı. İlk fatura eğitime kesildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın personel gideri hariç elinde 10 milyar 633 milyon 716 bin 878 TL’den 2 milyar TL’si ‘tasarruf tedbirleri’ kapsamında kesildi. Böylece MEB’in kemeri yüzde 18 sıkıldı.

‘KESİNTİ YERİNE BÜTÇE ARTTIRILMALIYDI’

Yapılan kesintiyi Evrensel’e değerlendiren Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, bütçelerin politik metinler olduğuna dikkat çekerek “Ekonomideki kötü gidişattan ilk kesintinin eğitimden yapılması da iktidarın politik tercihini ortaya koymuştur” dedi. 

Yapılan kesintinin eğitimi kamusal bir hizmet olmaktan çıkaran anlayışla paralel olduğuna işaret eden Bozdoğan “MEB bütçesinden özel okullara ayrılan teşvik miltarı 1.2 milayr TL. Özel okul teşviklerinden sadece göstermelik olarak 75 milyon TL kesilmiş. Tasarruf yapacaksınız özel okullara ayırdığınız bu teşviğin hepsini kesin. Çünkü özel okullara ayrılan teşvik tamamen kamudan özel okullara ayrılan kaynaktır. Ya da bürokrasideki lüks makam araçlarından veya Diyanet’e ayırdığınız devasa bütçeden kesinti yapın” diye konuştu. MEB’in bütçesinin yüzde 80’nin personel giderlerine ayrıldığını, geriye kalan yüzde 20’lik sınırlı bir bütçenin de yatırım ve eğitime ayrıldığını, bu oranın zaten yetersiz ve arttırılması gerektiğini belirten Bozdoğan “Bu durum aynı zamanda vatandaşa krizin yükünün kimin omzuna yükleneceği ve nerelerden kesinti yapılacağını gösteriyor” dedi. 

KESİNTİ YAPILAN KALEMLER VE MİKTARLARI

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre MEB bütçesinden kesinti yapılacak bazı kalemler şöyle;

  • Okul öncesinden liseye kadar öğrencilerin ailelerine verilen burslardan 20 milyon TL
  • Devlet parasız yatılı öğrencileri için yine ailelerine verilen pansiyon yardımından 103 milyon TL 
  • Özel okula gidecek öğrenciler için ayrılan 1.2 milyar TL teşvikten saedec 75 milyon TL 
  • Okullar için hammade, her türlü ürün alımları; yeni okul yapımı için kamulaştırma, satın alma, ayni hak tesisi ve okulların büyük bakım-onarımları için ayrılan bütçeden 145 milyon TL  
  • İlkokul, lise, imam hatip ortaokulu ve lisesi öğrencilerine verilen burslardan da toplamda 20 milyon TL kesinti yapıldı. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Funda Eryiğit: Kadının üretime katılmadığı her topluluk eksiktir

SONRAKİ HABER

İzmir Barosu, "İnsan Haklarının Başkenti Vizyon Belgesi"ni açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa