25 Ağustos 2018 15:55
Son Güncellenme Tarihi: 25 Ağustos 2018 16:16

Kurban Bayramı tatili bitti; tatilciler dönüş yoluna düştü

Kurban Bayramı tatilinin bitmesine bir gün kaldı. Son gün trafiğine kalmak istemeyen yolcular bugünden yola çıkmaya başladı.

Kurban Bayramı tatili bitti; tatilciler dönüş yoluna düştü

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Marmara Bölgesi'nden Kurban Bayramı tatili için memleketlerine ve tatil yörelerine gidenlerin dönüşü devam ediyor. TEM yolu ve D-100 Karayolu'nun Kocaeli kesimi İstanbul yönünde yoğunluk yaşanıyor. Sakarya'nın Sapanca ilçesi ile Kocaeli'nin Derince ilçesi arasında belirli aralıklarla yoğunluk oluştu. İzmit Bekirdere rampasında ise sabah saatlerinde yoğun ama akıcı bir trafik oluştu. Trafikteki yoğunluğun ilerleyen saatlerde ve pazar günü de devam etmesi tahmin ediliyor.

FERİBOTLAR KARŞILIKLI SEFER YAPIYOR

İzmir, Bursa, Yalova istikametinden gelen sürücülerin büyük bir bölümü Osmangazi Köprüsü ve Yalova Topçular- Gebze Eskihisar arasında sefer yapan feribotları tercih etti. Ek seferlerle birlikte 19 feribot karşılıklı olarak sefer yapıyor. Feribot iskelelerinde de hafif bir yoğunluk var.

HAVALİMANINDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

Kurban Bayramının bitmesine bir gün kala İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dönüş yoğunluğu devam ediyor.

Havalimanının  iç  ve dış hatlar geliş katlarında, bagaj bantlarında, yolcu karşılama noktalarında ve taksi bekleme noktalarında yoğunluk yaşandı.  Yolcusunu almak için Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali Geliş Katı önüne gelen vatandaşlar nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu.

Bayram tatili için Almanya’dan geldiğini belirten Orhan Şen, “İstanbul’da akrabalarımız vardı. Bayram nedeniyle onları ziyaret ettik.  Buradan Trabzon’a gidip ailemizi ziyaret ettik. İstanbul’a geldik. Tekrar Almanya’ya gideceğiz. Yoğunluk vardı ama havalimanları çok güzel organize edilmiş. Çok iyi çalıştılar. Hiç bekledik. Çok kalabalık ama kimse beklemedi. Tatilimiz çok güzel geçti” dedi.

Bayram tatilini İzmir’de eşiyle birlikte geçiren bir diğer yolcu ise, “İzmir’e tatil için gitmiştik eşimizle birlikte. Hem aile ziyareti hem de 9 günlük bayram tatilini değerlendirdik. Tatil çabuk geçti. Buradaki kalabalığı görünce kabus geri döndü, dedik. Az önce trafik durumuna bakarken her yer yeşildi. Pazartesinden itibaren her yer kırmızı olacak” diye konuştu.  Eşi ise, “Eşimle birlikte İzmir’e gittik tatile. Döndüğümüz için hiç mutlu değiliz. İzmir çok güzeldi. Ama mecburuz. İzmir Havalimanı’nda da yoğunluk vardı burada da var. Muhtemelen yarın daha yoğun olacak. Biz o yüzden bir gün önce dönmeyi planladık” dedi.

İZMİR OTOGARI'NDA BAYRAM DÖNÜŞÜ YOĞUNLUĞU

İzmir'de 9 günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bilip yazlıklara, tatil beldelerindeki otellere ve kamp alanlarına gidenler, şehre dönmeye başladı. Geçen cumartesi gününden beri sakinliği ve tenhalığıyla dikkat çeken İzmir'de hareketlilik yeniden başladı. İzmir Otogarı'nda da buna paralel olarak yoğunluk meydana geldi. Şehirlerarası taşımacılık yapan otobüs şirketleri, tatil dönüşü için ek seferler koyarken, özellikle gelen yolcu bölümünde, yanlarında birçok çuval ve bavullarla gelen yolcular, yoğunluk oluşturdu. İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de şehir içi trafiğin aksamaması için önlemlerini sürdürüyor.

ÇANAKKALE’DE TRAFİK ÇİLESİ 3 GÜNDÜR SÜRÜYOR

Çanakkale'de Kurban Bayramı'nın 3'üncü ve 4'üncü günü başlayan tatilcilerin dönüş çilesi bugün de devam etti. Kent merkezinden Eceabat ilçesine ve Kilitbahir köyüne geçişler için feribot iskelesinde oluşan araç kuyruğu yaklaşık 2 kilometreyi buldu.

Ege sahillerinde Kurban Bayramı tatilini geçiren vatandaşların, trafikte hafta sonu yoğunluk yaşanabileceğini düşünerek bayramın 3'üncü ve 4'üncü günü başlayan dönüşleri bugün de devam etti. Özellikle İstanbul ve Trakya'daki bazı kentlerde oturanların geçiş güzergahı olan Çanakkale Boğaz hattında, Gestaş firmasının toplam 11 feribot ile aralıksız sefer yapmasına karşın, iskelelerde uzun araç kuyrukları oluştu. Bayramın 3'üncü günü 4, bayramın 4'üncü günü ise 5 kilometreyi bulan Çanakkale merkez feribot iskelesindeki araç kuyruğu, bugün biraz azaldı. Çanakkale feribot iskelesinde bekleyen tatilciler, kendilerine feribot sırası gelmesi için kordon boyundaki Kayserili Ahmetpaşa ve Piri Reis Caddesi'nde yaklaşık 2 kilometreye yakın kuyruk oluşturdu. Trafik ekipleri, yoğunluğun önüne geçmek için çaba harcadı.

BİR HAFTADA 122 BİN ARAÇ GEÇTİ

Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş., Çanakkale Boğazı ile adalar hattında yaşanan yoğunluk nedeniyle seferlerin saatsiz olarak doldur-boşalt sistemiyle yapıldığını belirtti. Çanakkale- Kilitbahir hattında 4, Çanakkale- Eceabat hattında 3, Lapseki- Gelibolu hattında 4, Gökçeada- Kabatepe hattında 3, Geyikli- Bozcaada hattında ise 2 feribot olmak üzere toplam 16 feribot hizmet vermeye devam ediyor. Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş. yetkilileri, Çanakkale’deki feribot iskelelerinden 18 Ağustos Cumartesi gününden itibaren bugüne kadar bir hafta içinde 122 bin aracın geçiş yaptığını belirtti.

EDREMİT'TE DÖNÜŞ YOLLARINDA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Balıkesir’in Edremit ilçesi E-87 karayolunda tatilcilerin dönüşe geçmesiyle birlikte uzun araç konvoyları oluşuyor. 9 günlük Kurban Bayramı ile birlikte iç turizmin gözde merkezlerinde Edremit’te, nüfus 1,5 milyona yaklaşmıştı. Dönüşe hafta sonuna bırakmadan dönmek isteyenler ile yollarda uzun araç konvoyları oluşturuyor. Özellikle Akçay, Güre ve Altınoluk gibi önemli turizm bölgelerinin bağlantı yollarında kilometrelerce araç konvoyu oluşuyor.

MARMARİS'TE TATİLCİLER DÖNÜŞE GEÇMEYE BAŞLADI

Marmaris'te Kurban Bayramı tatilini geçirenler de dönüş yoluna düştü. İlçe merkeziyle Muğla karayolu girişinde uzun araç konvoyları oluşurken; öğle saatlerine kadar ilçeden 13 bin 500 araç çıkışı olduğu belirtildi.

Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek Marmaris'e gelen bazı tatilciler, bu sabahtan itibaren yaşadıkları şehirlere dönmek için yola çıkmaya başladı. Otellerinden araçları ve tur otobüsleriyle ayrılan tatilciler, ilçe merkezindeki ana caddelerde yer yer 6 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluşturdu. Ayrıca Datça- Marmaris ve Marmaris-Muğla karayolunda da konvoylar oluştu. Marmaris- Muğla karayolu giriş ve çıkışı olan Ulusal Egemenlik Caddesi'nde ise 8 kilometreyi bulan konvoy oluştuğu görüldü. İlçe merkezindeki Cumhuriyet Caddesi, Kemal Elgin Bulvarı, Atatürk ve Ulusal Egemenlik Caddesi'nde oluşan araç trafiğindeki yoğunluğun çözülmesi için trafik polisleri çaba gösterdi. Emniyet ve jandarma verilerine göre öğle saatlerine kadar ilçeden toplam 13 bin 500 aracın çıkış yaptığı belirtildi.

Öte yandan Marmaris'ten çıkış yapan özel araç ve tur otobüsleri nedeniyle Gökova Kavşağı ve Muğla-Fethiye karayolu Sakartepe mevkiinde de araç konvoyları oluştu. Trafik ekipleri, sıkışan trafiği açmak için harekete geçti.

Turizmciler, 3 yıldız ve üzeri her şey dahil sistemi çalışan nitelikli otellerde bayram boyunca tam doluluk yaşandığını, tatilcilerin bir kısmının, bugün dönüşe geçtiğini belirtti. Çıkışların sürdüğü bildirildi.

KAPIKULE'DE GURBETÇİ KUYRUĞU ERİDİ: 4 GÜNDE 77 BİN KİŞİ ÇIKIŞ YAPTI

Edirne'de Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yaşadıkları ülkelere dönmek için perşembe günü sıraya girip 9 kilometreye kadar kuyruk oluşturulan gurbetçilerin yoğunluğu 1 kilometreye kadar eritildi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre Kurban Bayramı süresince 4 günde 15 bin 144 araçla 77 bin 645 kişi çıkış yaptı.

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının, yaz tatillerinin ardından dönüş yoluna geçmesi geçen Perşembe gününden itibaren kara sınır kapılarında yoğunluğu arttırmıştı. Kurban bayramı tatiliyle birleşen yoğunlukta dönüş için Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih eden gurbetçilerin araç kuyruğu gümrük dışına taşıp 9 kilometreye kadar çift sıra halinde uzadı. Günlük en az 4 bin aracın çıkış yaptığı Kapıkule'de kuyruklar 1 kilometrenin de altına düştü. Almanya'nın yanı sıra çoğunluğu Hollanda ve Fransa'da yaşayan gurbetçiler Pazartesi günü işbaşı yapabilmek için dönüş tercihini Perşembe ile Cumartesi günleri arasında kullandı. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Bulgaristan'a açılan Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapısıyla Yunanistan'a açılan Pazarkule'de ki uzun kuyruklar eritilirken, yoğunluk seviyesinden geçişler akıcı hale dönüştü. Son 4 günde sadece Kapıkule'den 15 bin 144 araçla 77 bin 645 kişi çıkış işlemi yapıldı.

'ÇÖP ELEŞTİRİLERİNE ÇOK ÜZÜLDÜK'

Yaz tatilini Türkiye'de geçirdikten sonra Almanya'ya dönüş yoluna geçen Derya Ünal, her yıl bu sıkıntıların yaşandığını belirterek, "Haberlerde kuyrukları gördük ve işe yetişmek için erken yola çıktık. Geçen sene kuyruklarda çok uzun süre beklemiştik. Bulgaristan'ın yavaş çalıştığını biliyorum. Ne kadar zamanda gümrükten çıkarız bilmiyorum" dedi. Avusturya'da yaşayan Osman Kaya ise geçen yıl gurbetçilerin yola bıraktıkları çöpler konusunda çok eleştiri aldıklarını ve buna çok üzüldüklerini ifade ederek, “Yollar güzel ama gümrüklerde kuyruklar var. 2018 yılındayız kuyruklar aldı başını gidiyor. Burada seyyar tuvalet konulsun. Sonra arkamızdan 'çöp bıraktılar' diyorlar. Ama yol boyunca bir tane çöp atılacak konteyner bile yok” diye konuştu.

'GURBETÇİ SEZONUNDA BULGARİSTAN İLE ANLAŞMAK LAZIM'

Belçika'da yaşayan Mehmet Özkaraman, yaklaşık 5 saatte gümrük kapısına geldiğini ve kuyrukların sıcakta herkesi çok etkilediğini söyledi. İki ülkenin gurbetçi dönemlerinde anlaşarak daha kolay geçiş sağlamasını gerektiğini kaydeden Özkaraman, "Sabah 07.00'de sıraya girmiştim, ancak gümrüğe geldik. Çok sıcak kuyrukta zor oluyor. Buradan çıkınca diğer gümrüklerde de geçiş zor olacak. Bizim endişemiz Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan kapısında neler yaşayacağız. Gurbetçiler olarak kuyruklar kaderimiz oldu. Bunun çözümü için bir şeyler varsa, yetkililer diplomatik çözüm bulsunlar. Daha kolay gidip gelelim. Bu insanlar döviz bıraktı, paraları burada bıraktık tabiri caizse. Ekonomiye katkımız var, her şeyden önemlisi vatandaşız" dedi.

4 GÜNDE 77 BİN KİŞİ ÇIKIŞ YAPTI

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, son 4 günde sadece Kapıkule Sınır Kapısı'ndan 15 bin 144 araçla 77 bin 645 kişi çıkış işlemi yapıldı. Türk ve Bulgar gümrüğü tarafından yoğunluğun eritilmesi için 9'ar peronda pasaport ve gümrük kontrolleri yapılıyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü ile Edirne Valiliği tarafından da kuyrukta bekleyen gurbetçiler için seyyar tuvaletler kuruldu. Kuyruğun bugün tamamen eritilmesi bekleniyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Diego Reyes ile sözleşme imzaladı

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa