25 Ağustos 2018 07:58

İtalya'da gemide bekletilen mülteciler açlık grevine başladı

talya'nın Catania limanına getirilen mülteciler, hafta başından beri gemiden inmelerine izin verilmemesini protesto amacıyla açlık grevine başladı.

İtalya'da gemide bekletilen mülteciler açlık grevine başladı

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Akdeniz'de 15 Ağustos'ta kurtarılarak İtalyan Sahil Güvenliği'ne ait Diciotti gemisine alınan 190 mülteciden yalnızca 13'ü, acil tıbbi desteğe ihtiyaç duydukları için İtalya'nın Lampedusa adasına götürülmüştü. Günlerce denizde güvenli liman açılmasını bekleyen gemiye en yakın ülkeler olan İtalya ve Malta, limana yanaşma izni vermemişti.

Pazartesi günü geminin İtalya'nın Sicilya adasındaki Catania limanına yanaşmasına onay çıktı ancak bu kez de mültecilerin karaya inmesine izin verilmedi. İtalyan hükümeti, diğer AB ülkeleri mültecileri paylaşmayı kabul etmediği sürece gemideki 177 kişinin İtalya'ya girmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Gelen tepkiler üzerine, yalnızca gemideki 27 refakatçisiz çocuğun geçen Çarşamba akşamı karaya çıkmasına izin çıktı. Halen Catania limanındaki gemide bulunan 150 kişiden bazıları ise bu durumu protesto etmek için açlık grevine başladı.

Muhalefetteki Demokratik Parti'den Senatör Davide Faraone, yaptığı görüşmelerin sonucunda "Diciotti gemisindeki mültecilerin açlık grevine başladığını haber aldım" dedi. İtalyan basını, açlık grevinin bu sabah başladığını yazdı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bu kez avukatı konuştu: Trump azledilirse ABD halkı ayaklanır

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa