25 Ağustos 2018 03:29

'Angarya işleri bize yaptırıyorlar'

"Günlük çalışma saati 7 buçuk saat olmasına rağmen biz 10 saat çalıştırılıyoruz ve 2 buçuk saatlik fazla mesai ücretlerimizi alamıyoruz."

'Angarya işleri bize yaptırıyorlar'

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Caner
İstanbul

Merhabalar ben Caner, Türk Dili ve Edebiyat öğrencisiyim. Yaz aylarında İstanbul Özel Odalarında günlük işçi olarak çalışıyorum. Sizlere İstanbul Özel Odalarında karşılaştığım sorunlardan bahsetmek istiyorum. Günlük çalışma saati 7 buçuk saat olmasına rağmen biz 10 saat çalıştırılıyoruz ve 2 buçuk saatlik fazla mesai ücretlerimizi alamıyoruz. Buna sönük tepkiler verdiğimiz halde kapı gösterilip kapı gösterilip kovulmakla tehdit ediliyoruz. Günlük işçi olarak gittiğimiz yerlerde paramızın gün içerisinde verilmesi gerekirken maalesef biz bu ayın parasını gelecek ay alıyoruz. Çalıştığımız bazı İstanbul Özel Odalarında hiçbir resmi kaydımızın olmamasından kaynaklı İstanbul Özel Odası kapısına kilit vurup kaçtığında hiçbir hak talebinde bulunamıyoruz. Bu tür yerlerde iş bulamadığımız için çalışıyoruz. Bazı günler iş olmuyor. Biz de saatlerce duraklarda beklediğimizle kalıyoruz. İstanbul Özel Odaları elemana ihtiyaç olduğunda bizi gece 01.00’da uykumuzdan uyandırabiliyor. Bizim en ufak talebimiz olduğunda ya da iş olup olmadığını sormamız gerektiğinde telefonlarına ulaşamıyoruz. Çalıştığımız bir çok yerde 18 yaş altında gençler hiçbir güvenlik ekipmanı olmadan çalıştırılıyor.

İşçilerin kendi aralarında bir bütün olamaması başka bir sorun. Kürt, Türk, Alevi, Sünni işçiler aynı masalara oturmuyor. İşyerinde anadilim olan Kürtçe’yi konuştuğum için 3 işçi arkadaşım benimle konuşmayı kesti.

Bir diğer sorun da bizi çalıştığımız fabrikalara  götüren servislerimiz. Aynı mahalle ve aynı sokakta oturduğumuz kadrolu işçilerle aynı servise binemiyoruz. Servis şoförleri bizi işe yetiştirmek için arabanın hız sınırlarını zorluyor ve bir çok trafik kuralını görmezden geliyor. Servislere balık istifi bindirilip can güvenliğimiz tehlikede fabrikalara bırakılıyoruz.

Üniversite mezunu arkadaşlara buralarda neden çalıştıklarını sorduğumda iş bulamadıkları için de buralarda çalıştıklarını söylüyorlar. Burada çalışmak hakkında ne düşündüklerini sorduğumda ise İstanbul Özel Odalarının insanlar üzerinde insanlık dışı bir şekilde para kazandığını ancak ödemeleri olduğu için burada çalışmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

İstanbul Özel Odaları işçileri olarak kadrolu işçiler ve ustalar tarafından da haksızlığa maruz kalıyoruz. Çoğu zaman kadrolu işçilerin yapmadığı angarya işleri bize yaptırıyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Kapıları yüzümüze kapatanlara artık inancım kalmadı

SONRAKİ HABER

Kuzey Ormanları Savunması'ndan termik santral kapanış töreni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa