24 Ağustos 2018 15:47

Sınır kapısında 9 kilometrelik kuyruk çilesi

Bayram tatilini bitirerek dönüş yoluna düşen yurt dışında yaşayan Türkiyeliler, Kapıkule Sınır Kapısı’nda 9 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yaz tatillerinin ardından dönüş yoluna geçen yurtdışındaki vatandaşların Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluşturduğu çift sıra kuyruk, dün 9 kilometreyi buldu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, son 24 saatte Kapıkule’den 5 bin araçla 25 bin kişinin çıkışı yapıldı.

Avrupa’da yaşayan Türkiye vatandaşlarının, yaz tatillerinin ardından dönüş yoluna geçmesi sınır kapılarında yoğunluğu artırdı. Gurbetçilerin dönüş için kara yolunu tercih etmesiyle Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapısıyla Yunanistan’a açılan Pazarkule’de oluşan uzun kuyruklar, dün artarak devam etti. Kapıkule Sınır Kapısı’nda gümrüğün dışına taşan kuyruklar, dün çift sıra olarak 9 kilometreye ulaştı. Pazarkule sınırında ise araç kuyruğu, 4 kilometreyi geçti. Fransa’nın başkenti Paris’te yaşadığını belirten Hasan Aras “Türkiye tatilimiz çok güzel geçti ama sonu berbat. Gümrüğün çilesine bir çare bulunması lazım. Gece 04.00’te geldik, daha gümrüğü göremedik. En az 8 kilometre de gümrüğe var. Kaç saatte çıkacağız, bilmiyorum” dedi.

‘KUYRUKLAR OLUŞUNCA GELMEK İSTEMİYORUZ’

Yunus Ceylan ise sabah saatlerinde kuyruğa girdiğini anlatarak, uçak bileti fiyatlarının daha makul seviyelere çekilmesi gerektiğini söyledi. Ceylan, “Fiyatlar çok yüksek olduğu için otomobille geliyoruz. Sezonda daha uygun rakamlara çekilirse ben paramı Türkiye’de harcayacağım. Gelirken de Sırbistan’dan Bulgaristan’a 11 saat bekleyerek geçiş yaptık. Memleketini en çok seven gurbetçiler ama türlü çilesini de çeken onlar” diye konuştu. Bolu’da tatilini geçirip, Almanya’ya dönüşe geçen Bülent Zorlu da 11 saattir kuyrukta beklediğini belirterek, “Buradan sonra 2 bin kilometre daha yolumuz var. Böyle kuyruklar olunca insan gelmek istemiyor. Uçak biletleri pahalı, araçla geldik. Bundan sonra gelmeyeceğiz herhalde” dedi. (Edirne/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Orman yangınlarının söndürülmesinde ayrımcılık yapıldı’

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Erken seçim talebi gelirse, 'Hay hay' deriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa