24 Ağustos 2018 13:45

Çavuşoğlu - Lavrov görüşmesi: 'İdlib’de askeri çözüm felaket olur'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu - Lavrov görüşmesi: 'İdlib’de askeri çözüm felaket olur'

Fotoğraf: Cem Özdel/AA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la Moskova’da görüştü. Lavrov, İdlib’de “onbinlerce militan” olduğunu söylerken, Çavuşoğlu, “İdlib’de askeri çözüm felaket olur” dedi. 
 
Rusya’nın başkentti Moskova’ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüştü. Ana gündemlerinin konusu İdlib’deki son durum olan Çavuşoğlu ve Lavrov, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

LAVROV: VİZE İÇİN İSTİŞARE MEKANİZMASI OLUŞTURULACAK

Ev sahibi Lavrov basın toplantısında şunları söyledi: “Ticaretimiz arasındaki engellerin kaldırılması konusunda mutabakat sağladık. Gelecek yıl turizm yılı olacak Türkiye ve Rusya arasında. Bu sene Türkiye’ye giden Rus turist sayısı 5 milyonun üzerine çıkacaktır. Vize konusunda istişare mekanizması oluşturulacak. Bugün ilgi odağımız Suriye meselesi oldu. Suriyeli mültecilerin evlerine dönüşü için uygun ortam oluşturulacak. Oradaki teröristlerin köklerinin kazınması ülkenin istikrar kavuşması görüşüldü.
 
(İdlib konusu) Orada birçok sivil var ve silahlı muhalifler de var. Bu silahlı muhalifler çözüm sürecine katılmayı arzuluyor fakat onbinlerce militan var orada. El Nusra’ya mensup militanlar bunlar. Bölgeyi denetim altına almaya çalışıyor. Anayasa komitesinin oluşturulması konusunda de Mistura ilgileniyor. Listeleri Rusya hazırlamadı, bu konuyu Türkiye koordine etti. Bizim liste ile ilgili bir sorunumuz yok.

ÇAVUŞOĞLU: RUSYA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ORTAK

Çavuşoğlu ise şöyle konuştu: “İlişkilerimizi her alanda en üst düzeye çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Bölgesel konulardaki iş birliğimizi artıracağız, daha geniş alanlara yayacağız. Rusya bizim için önemli bir ortaktır. Suriye’yi konuştuk. Bir taraftan ateşkesi devam ettirmek için birlikte çalışmaya devam etmemiz lazım. Diğer taraftan siyasi süreç için çabalarımızı artırmamız gerekiyor. Anayasa komisyonu konusunda listeler verildi, bir an önce oluşturulması ve çalışmalara başlaması Suriye’nin geleceği için önemlidir. Biz bu süreci destekliyoruz. 
 
İdlib’de 3 milyondan fazla sivil yaşıyor. Diğer bölgelerden koridor açıldığı zaman siviller değil, bazı radikal gruplar da İdlib’e gelmiştir. Gözlem noktalarını oluştururken zorluk çıkardı bu radikal gruplar. Teröristlerle diğer insanları ayırt etmemiz lazım. Bizim için terör örgütlerinin hepsi aynıdır. Burada askeri bir çözüm felaket olur. Tüm İdlib'e saldırmak ölümleri artırır.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

EFJ: Vışinskiy serbest bırakılsın

SONRAKİ HABER

Ankara'da kadın cinayeti: Uzaklaştırma kararı olan zanlı eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa