24 Ağustos 2018 13:43

EFJ: Vışinskiy serbest bırakılsın

EFJ Genel Sekreteri Ricardo Gutierrez tutuklu bulunan RİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy dolayısıyla Kiev’i kınadı.

EFJ: Vışinskiy serbest bırakılsın

Logo: EFJ

Paylaş

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri Ricardo Gutierrez RIA Novosti’ye verdiği demeçte, Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve tüm uluslararası toplumun Kiev’i RİA Novosti Ukrayna Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy’nin tutuklanmasından dolayı kınadığını belirtti.

Gutierrez, Vışinskiy’nin tutuklanmasının hemen ardında, EFJ’nin Avrupa Konseyi’nin özel platformunda bir tebliğ yayınlayarak basın özgürlüğü ihlalini resmen kınadığını hatırlattı. Gutierrez, Ukraynalı yetkililerin tutuklamayı haklı çıkarmaya çalıştığını ancak Kiev’in argümanının, federasyon tarafından kesinlikle inandırıcı bulunmadığını ifade etti.

‘YAPTIKLARI MESLEĞİNİN BİR PARÇASI’

Gutierrez demecinde şu ifadelere yer verdi: “12 Temmuz’da aynı platformda yayınlanan bir yanıtta, Ukrayna hükümeti tutuklamayı haklı çıkarmaya çalışıyor. Ancak öne sürdükleri gerekçeler, gazeteci Vışinskiy ve arkadaşının gazetecilik mesleğinin birer parçasıdır. Kırım’da gerçekleştirilen referandum hakkında yazdıkları için suçlanıyorlar. Ama bu, kendine saygısı olan her gazetecinin yapacağı bir iştir. Verilen yanıt, Vışinskiy’nin çalışmalarının Ukraynalı yöneticilere uymadığını gösteriyor ve bu yüzden onu vatana ihanet suçundan tutuklamaya karar verdiler.”

Genel Sekreter, EFJ’nin bu tavrını sürdürmeye devam edeceğini ve gazetecinin serbest bırakılmasını talep ettiğine vurgu yaparak “Bizim için bu dava önemli bir gündem. Açıkça gazetecilerin haklarının ihlal edildiği bir dava. Sorun çözülmedikçe de ihlali yapan ülke, tüm dünya toplumu tarafından kınanmaya devam edilecek “ ifadelerini kullandı.

101 GÜNDÜR TUTUKLU

15 Mayıs’ta Vışinskiy gözaltına alınmış ve evinde arama yapmıştı. Ukrayna ve Rusya vatandaşlığına sahip Vışinskiy vatan hainliği ile suçlanmıştı. Vışinskiy, 17 Mayıs’ta Herson Bölge Mahkemesi’nde yapılan duruşmada 2 ay hapse mahkûm edilmişti. Herson bölgesindeki temyiz mahkemesinde yapılan temyiz duruşmasında konuşan Vışinskiy, Rus vatandaşı olarak Putin’den salıverilmesi yönünde hukuki destek sağlamasını talep etmişti.

Rusya lideri Putin, RİA Novosti Ukrayna yetkilisi Vışinskiy’nin tutuklanmasını, eşi benzeri görülmemiş bir olay olarak nitelemişti. 24 Ağustos Cuma günü, Vışinskiy’nin tutuklu bulunduğu yüzüncü gün oldu. Rus konsolosluk yetkililerinin Vışinskiy’le görüşmelerine henüz izin verilmiş değil. (MEDYA SERVİSİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Roboskî 347 haftadır adalet bekliyor

SONRAKİ HABER

Hasankeyf başvuruculardan AİHM’nin kararına tepki: Vicdanları yaraladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa